Naukowcy stworzyli wyjątkową farbę. Zapowiadają, że zastąpi klimatyzację

Naukowcy stworzyli wyjątkową farbę. Zapowiadają, że zastąpi klimatyzację

Biała farba - zdjęcie ilustracyjne
Biała farba - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
20.09.2021 18:07, aktualizacja: 08.03.2022 13:47

Naukowcy z Purdue University opracowali farbę, która odbija aż 98,1 proc. promieniowania słonecznego i dodatkowo emituje ciepło w postaci fal podczerwieni, co sprawia, że w niektórych przypadkach może zastąpić klimatyzację. Farba trafiła też do Księgi Rekordów Guinnessa jako najbielsza, jaką kiedykolwiek stworzono.

Ultrabiała farba odbija 98,1 proc. promieniowania słonecznego, emitując jednocześnie ciepło w postaci fal podczerwieni, jak donosi serwis Engadget. Ponieważ farba pochłania mniej ciepła słonecznego niż emituje, pokryta nią powierzchnia jest chłodzona i ma temperaturę niższą niż temperatura otoczenia.

Farba, która może zastąpić klimatyzację

Farba w niektórych przypadkach może zastąpić klimatyzację, zwłaszcza że jest w stanie wygenerować moc chłodzenia 10 kW jeśli pokryje się nią 1000 m2 dachu. Oznacza to, że ma większą moc chłodzenia niż część domowych klimatyzatorów.

Naukowcy z Purdue University uważają, że stworzenie tak białej farby było możliwe za sprawą dwóch czynników. Pierwszym z nich jest bardzo wysokie stężenie związku chemicznego zwanego siarczanem baru, który można spotkać również w papierze fotograficznym i kosmetykach. Drugim są natomiast różne rozmiary cząstek siarczanu baru w farbie.

Farba pomoże chronić środowisko i oszczędzi energię

"Kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt około siedmiu lat temu, mieliśmy na myśli oszczędzanie energii i walkę ze zmianami klimatu" – zaznaczył Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej z Purdue w wydanym przez uczelnię oświadczeniu.

Eksperci planują skomercjalizować swój wynalazek. Według USA Today nawiązali już współpracę z firmą, która pomoże im wprowadzić farbę na rynek.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)