Nie masz tego przy rowerze? Lepiej się zastanów

Nie masz tego przy rowerze? Lepiej się zastanów

jazda na rowerze
jazda na rowerze
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak
10.05.2023 12:22

Osłona tarczy hamulcowej na rower to gadżet, na którego zakup wciąż decydują się nieliczni posiadacze jednośladów. Niesłusznie, ponieważ chodzi o rozwiązanie mogące uchronić przed niespodziewanymi wydatkami, a nawet kontuzją.

Wiosna w pełni. Wiele osób zdecydowało się wyciągnąć z piwnic i garaży swoje rowery. Przed nowym sezonem warto zadbać o odpowiedni przegląd i ewentualnie doposażyć pojazd w coś nowego. Lista ciekawych gadżetów na rower jest bardzo długa, ale z reguły nasze zakupy koncentrują się na rzeczach zupełnie innych niż osłona tarczy hamulcowej. Dlaczego warto się nią zainteresować?

Co daje osłona tarczy hamulcowej na rower?

Wbrew pozorom osłona tarczy hamulcowej to bardzo dobre rozwiązanie także z punktu widzenia posiadaczy rowerów. To gadżet, który może pełnić kilka funkcji, nieco różniących się w zależności od poszczególnego modelu i konstrukcji tarczy. Co jednak wydaje się kluczowe, tego typu gadżet pozwala nie tylko wydłużyć czas, w którym rower pozostanie w odpowiednim stanie, ale też uchronić przed kontuzją.

Przykładowa osłona tarczy hamulcowej na rower.
Przykładowa osłona tarczy hamulcowej na rower.© Aliexpress

Zdarzyło się wam kiedyś uderzyć nogą w odsłoniętą tarczę hamulcową? Jeśli tak, doskonale zdajecie sobie sprawę, jak bolesna to chwila. Pełniejsza osłona z tworzywa sztucznego sprawi, że więcej się nie powtórzy. Inny atut posiadania tego gadżetu to zwiększona ochrona samej traczy, np. przed potencjalnym uszkodzeniem przy upadku, żwirem czy drobnymi kamieniami.

Zwłaszcza osoby preferujące jazdę na rowerze w trudnych warunkach powinny zdawać sobie sprawę, że dość łatwo o różnego rodzaju uszkodzenia, a sprawne hamulce to przecież niezbędny element każdego pojazdu, także jednośladu. Kolejny atut omawianej osłony to fakt, że może ona ochronić tarcze hamulcowe przed zatłuszczeniem (wynikającym np. ze smarowania napędu czy pielęgnacji roweru).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile kosztuje osłona tarczy hamulcowej na rower?

Chociaż nie jest to najpopularniejszy wybór zakupowy posiadaczy rowerów, w sklepach można znaleźć wiele różnych osłon na tarcze hamulcowe. Ważne, że niezależnie od wyboru można spodziewać się prostego montażu, każdy powinien poradzić sobie z tym samodzielnie.

Osłony tarczy hamulcowej na rower są dostępne nie tylko w specjalistycznych salonach, ale również w najpopularniejszych internetowych sklepach. Ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, ale lepsze, trwalsze produkty kosztują nawet kilkaset złotych. To jednak zakup na lata, a potencjalna naprawa uszkodzonych tracz może być droższa.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)