Gadżety na rower. Co trzeba mieć, a co warto dokupić?

Wyposażenie roweru nie musi ograniczać się do obowiązkowych elementów. W sprzedaży można znaleźć mnóstwo dodatkowych, niekiedy bardzo oryginalnych gadżetów.

Jaki gadżet na rower?
Jaki gadżet na rower?
Źródło zdjęć: © unsplash
Mateusz Tomczak

11.04.2023 | aktual.: 12.04.2023 09:56

Coraz cieplejsza aura za oknami będzie zachęcać do opuszczania domów i mieszkań. Wiele osób lubi rowerowe wypady. To odpowiedni moment na przypomnienie o przepisach, a także rzucenie okiem na gadżety, które mogą niektórych zainteresować.

Obowiązkowe wyposażenie roweru 2023

Osoby wsiadające na rower lub rower elektryczny muszą nie tylko stosować się do przepisów ruchu drogowego. Każdy tego typu pojazd powinien być sprawny i odpowiednio wyposażony. W 2023 r. obowiązkowe elementy każdego roweru poruszającego się po drogach obejmują: działający hamulec, element wydający sygnał dźwiękowy, a także przednie i tyle oświetlenie. Brak czegoś z tej listy może zakończyć się mandatem, ale warto pamiętać, że wpływają one też na bezpieczeństwo.

Co jeszcze kupić? Wiele rowerzystów nie wyobraża sobie jazdy bez kasku. Inni preferują koszyk na torebkę czy niewielkie zakupy, a niektórzy bidon na ulubiony napój lub wodę. Katalog gadżetów, w które można wyposażyć rower jest jednak znacznie dłuższy. Wybraliśmy kilka praktycznych propozycji. Nie reklamujemy konkretnych modeli, ale przybliżamy całe grupy produktów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Elektryczny dzwonek rowerowy

Element wydający sygnał dźwiękowy zdecydowana większość osób kojarzy z klasycznym dzwonkiem. Można jednak postawić na coś nowocześniejszego. Elektryczny dzwonek rowerowy to bardzo tani gadżet.

W sklepach dostępnych jest mnóstwo rożnych modeli w cenach od kilku czy kilkunastu złotych. Łączy je łatwość montażu i prosta obsługa. Przewagą nad klasycznymi odpowiednikami jest przede wszystkim możliwość zmiany wydawanego sygnału.

Elektryczny dzwonek rowerowy
Elektryczny dzwonek rowerowy© Amazon

Kamera sportowa

Kamera sportowa będzie jednym z droższych akcesoriów, jakie może brać pod uwagę rowerzysta. To bardziej złożone urządzenie, które zapewni różne korzyści.

Niektórzy zechcą uwiecznić swój przejazd w plenerze, a może bardziej szalone wyczyny w przypadku jazdy wyczynowej. Kamera sportowa może jednak pełnić także rolę wideorejestratora i w przypadku wystąpienia niebezpiecznych sytuacji zapewniać dowody potrzebne policji lub ubezpieczycielom.

Torba podsiodłowa

Nie każdy ma rower z bagażnikiem. Zabieranie plecaka na dłuższy wypad nie zwiastuje przyjemnej jazdy. Co w sytuacji gdy kieszenie nie pomieszczą wszystkiego co chce się zabrać?

Rozwiązaniem na takie sytuacje będzie torba mocowana pod siodełkiem. Nie przeszkadza podczas jazdy, a pozwala schować najpotrzebniejsze rzeczy. Dobrze jest postawić na solidną konstrukcję, najlepiej wodoszczelną. Do wyboru mamy mnóstwo różnych modeli odbiegających od siebie kształtem i rozmiarami, niektóre mają nawet miejsce na bidon.

Torba podsiodłowa
Torba podsiodłowa© Amazon

Uchwyt na telefon

Czy to się komuś podoba czy nie, żyjemy w czasach ogromnej popularności smartfonów. Niektórzy nie chcą (a inni nie mogą) rozstawać się ze swoim urządzeniem nawet podczas jazdy na rowerze. Co wtedy?

Na przykład uchwyt na telefon mocowany do kierownicy. Dzięki niemu nie tylko nie straci się łatwego dostępu do powiadomień czy połączeń. Można będzie korzystać z nawigacji GPS lub innych aplikacji dedykowanych rowerzystom.

Tu przy zakupie warto przyjrzeć się mocowaniu oraz kompatybilności. Nie każdy uchwyt mieści te same smartfony, trzeba zapoznać się z wytycznymi producenta. Dobrej jakości uchwyt na telefon polecany przez innych użytkowników to koszt kilkudziesięciu złotych.

Uchwyt na telefon
Uchwyt na telefon© Amazon

Lusterka rowerowe

Lusterka rowerowe, podobnie jak kask, można postrzegać głównie jako element zwiększający bezpieczeństwo. Lepsza widoczność i pełniejszy obraz sytuacji panującej na drodze zapewniają możliwość szybszego reagowania i unikania niebezpieczeństw.

Producenci oferują rożne modele. Można dobrać nierzucające się w oczy lusterko odpowiednie do damskiego roweru miejskiego, a także bardziej sportową konstrukcję nadającą się do rowerów używanych poza miastem. Wybierać pomiędzy rożnymi rozmiarami i cenami od kilku, przez kilkanaście do kilkudziesięciu złotych. Przy wyborze należy sprawdzić mocowanie, dobrze aby było solidne.

Mateusz Tomczak, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.