Nie odłączaj tych urządzeń. W ten sposób unikniesz problemów i kosztów

Odłączenie elektrycznych urządzeń od zasilania może pomóc w oszczędzaniu energii, ale nie w każdym przypadku przynosi to korzyści. Warto wiedzieć, dlaczego utrzymanie podłączonych do prądu takich urządzeń jak drukarki atramentowe, telewizory OLED i routery Wi-Fi, jest lepszym rozwiązaniem, aby uniknąć problemów i dodatkowych wydatków.

Odłączenie niektórych urządzeń może zakłócić ich działanie
Odłączenie niektórych urządzeń może zakłócić ich działanie
Źródło zdjęć: © canva.com | Proxima Studio

Coraz częściej mówi się o tym, jak istotne jest odpowiednie zarządzanie elektroniką w domu, by nie tylko zmniejszyć rachunki za prąd, ale także przedłużyć żywotność urządzeń. Wydawać by się mogło, że odłączenie sprzętu od gniazdka jest idealnym rozwiązaniem. Jednak nie zawsze jest to dobry pomysł – niektóre urządzenia lepiej pozostawić w stanie gotowości. Niewłaściwe użytkowanie może prowadzić do kosztownych napraw lub nawet szybszego zużycia. Dowiedz się, które urządzenia nie powinny być odłączane, aby uniknąć problemów i dodatkowych wydatków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sony INZONE Buds - test

Tych urządzeń lepiej nie odłączać od prądu

Telewizor OLED

Telewizory OLED pięknie odwzorowujące kolory mogą zostać uszkodzone poprzez częste odłączanie od prądu. Wynika to z tego, że ich ekrany automatycznie aktualizują piksele w tle i przerwanie tego procesu może pogorszyć jakość obrazu. Zawsze warto sprawdzić u producenta, czy całkowite wyłączenie sprzętu jest bezpieczne.

Router Wi-Fi i sprzęty zapewniające internet

Podczas gdy wyłączanie routera Wi-Fi na noc może być dobrym pomysłem, nie dotyczy to sytuacji, gdy wykorzystujemy urządzenia takie jak telefon domowy czy inteligentne sprzęty, działające przez internet. Routery są podstawą do zapewnienia stałej łączności, co jest szczególnie ważne w pracy zdalnej i inteligentnych domach.

Drukarka atramentowa

Użytkowanie drukarki atramentowej wymaga wiedzy, że odłączenie jej poprzez wyjęcie wtyczki, a nie przyciskiem zasilania, może prowadzić do komplikacji. Głowica drukująca pozostaje wtedy otwarta i przy kolejnym włączeniu wymaga czyszczenia, które zużywa tusz.

Co warto odłączać od prądu?

Oszczędzanie energii ma duże znaczenie, jednak niektóre sprzęty domowe można bezpiecznie odłączać, gdy nie są używane.

Ładowarki i zasilacze - Należy odłączać ładowarki do telefonów, laptopów i innych gadżetów, gdy nie są w użyciu. Nawet nieznacząco, ale pozostawione w gniazdku mogą pobierać energię.

Komputery i monitory - Komputery stacjonarne i monitory warto odłączać, gdy pozostają nieużywane przez dłuższy okres. Upewnij się jednak, że zapisujesz swoje prace i wyłączasz system poprawnie, aby uniknąć utraty danych.

Mikrofale i piekarniki - Sprzęty kuchenne jak kuchenki mikrofalowe i piekarniki, wyposażone w wyświetlacze LED, można odłączyć. Choć wyświetlacze te zużywają niewiele energii, odłączenie na dłużej przyczynia się do oszczędności.

Konsole do gier - Konsole jak PlayStation, Xbox czy Nintendo Switch warto odłączać, jeśli nie są używane przez dłużej. W trybie czuwania również pobierają energię.

Właściwe odłączanie tych urządzeń, gdy nie są wykorzystywane, przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii i obniżenia rachunków za prąd.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.