Co zużywa najwięcej baterii w smartfonie? Niewiele osób o tym wie
Wspominasz czasy, kiedy telefony komórkowe mogły działać kilka dni na jednym ładowaniu? To wydaje się już bardzo odległe. W dzisiejszych czasach, przez liczne funkcje dostępne w smartfonach, codzienne ładowanie baterii stało się normą. Istnieją jednak metody na wydłużenie czasu działania i żywotności baterii.
30.09.2024 09:29
Smartfony towarzyszą nam na co dzień, a ich intensywne użytkowanie sprawia, że bateria potrafi szybko się rozładować. Chociaż większość użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że aplikacje i multimedia mogą zużywać dużo energii, niewiele osób wie, co tak naprawdę najbardziej wpływa na spadek poziomu baterii. Wiele z pozoru nieistotnych funkcji i ustawień może być prawdziwymi "pożeraczami" energii. W tym artykule przyjrzymy się, co zużywa najwięcej baterii w smartfonie i jak można temu zapobiec.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy przyciemnienie ekranu wydłuży żywotność baterii?
Pierwsza rada dotyczy kontroli jasności ekranu. Choć duże wyświetlacze są wygodne dla użytkowników, bo umożliwiają korzystanie z wielu treści naraz, zużywają też dużo energii. Dlatego ważne jest, aby kontrolować jasność ekranu. Im jest jaśniejszy, tym więcej energii zużywa smartfon.
Jeśli nie potrzeba pełnego podświetlenia ekranu, dostosuj jego jasność do warunków otoczenia. Warto również włączyć tryb ciemny w aplikacjach, które to umożliwiają. Ta rada szczególnie dotyczy telefonów z ekranami AMOLED, gdzie wyświetlanie czerni zużywa mniej energii.
Włącz oszczędzanie baterii
Drugą radą jest włączanie trybu oszczędzania baterii. Ta funkcja ogranicza działanie aplikacji w tle, co pozwala na dłuższe korzystanie z telefonu. Tryb ten można aktywować w ustawieniach większości smartfonów, zarówno z iOS, jak i Androidem. Tryb oszczędzania baterii może znacząco wydłużyć czas pracy urządzenia.
Jak wyłączyć oprogramowanie pracujące w tle?
Jeśli korzystasz ze smartfona z Androidem, pamiętaj, że działające w tle aplikacje zużywają sporo energii. Jeśli z nich nie korzystasz, wyłącz je. Sprawdź również, czy na twoim telefonie nie ma zbędnych aplikacji, których nie używasz. Jeśli takie znajdziesz, odinstaluj je, aby zaoszczędzić energię.
Dlaczego warto wyłączyć bluetooth?
Na koniec warto wyłączyć opcję udostępnienia Bluetooth w pobliżu. Funkcja ta wykrywa pobliskie urządzenia korzystające z Bluetooth i automatycznie się z nimi łączy. Aby tę funkcję wyłączyć na telefonie z Androidem, przejdź do Ustawień, a następnie znajdź zakładkę Google. Wybierz opcję Urządzenia i udostępnianie, a następnie Udostępnianie w pobliżu. Przesuń suwak opcji Widoczność urządzenia w pozycję wyłączoną.