Niebieski wodór gorszy od węgla. Co jest, a co nie jest eko?

Niebieski wodór jest gorszy od węgla czy gazu ziemnego. Takie wnioski płyną z najnowszych badań. Nie każdy rodzaj wodoru jest ekologiczny i ma mały wpływ na środowisko.

Woda
Woda
Źródło zdjęć: © Unsplash

16.08.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:53

Niebieski wodór to rodzaj wodoru, który pozyskiwany jest z metanu pochodzącego z gazu ziemnego. Efekt produkcji jest dokładnie taki sam, jak w przypadku każdego innego wodoru. Lecz ze względu na sposób pozyskiwania, jest on w efekcie bardziej szkodliwy dla środowiska niż bezpośrednie spalanie węgla czy gazu ziemnego.

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Cornella i Uniwersytet Stanforda wskazują, że ślad węglowy, który pozostawia produkcja i wykorzystywanie niebieskiego wodoru, jest o 20 procent większy, niż ten, który powstaje w wyniku spalania paliw kopalnych. Porównując go do spalania oleju opałowego, efekt jest gorszy aż o 60 proc.

Proces produkcji niebieskiego wodoru polega na rozdzieleniu gazu ziemnego na dwutlenek węgla i wodór. Powstały w ten sposób dwutlenek węgla jest wychwytywany i magazynowany, co zapobiega przedostawaniu się go do atmosfery. Minusem jest jednak to, że takie procesy wymagają dużej ilości energii, a ponadto część CO2 i tak ulatnia się do atmosfery.

Stosowanie niebieskiego wodoru powinno być wykorzystywane jedynie jako działanie pomocnicze, które może pomóc w przesterowaniu gospodarki na nowe tory - pozbawione węgla. Docelowo powinniśmy skupiać się na pozostałych rodzajach wodoru. Wydobycie gazu ziemnego, koniecznego do powstania niebieskiego wodoru, sprawia, że do atmosfery dostaje się metan i duże ilości CO2.

Wodór szary, niebieski, zielony

W odróżnieniu od niebieskiego szary wodór w ogóle nie wykorzystuje wychwytywania dwutlenku węgla. Z kolei wodór zielony jest najczystszym rodzajem. Wykorzystuje on odnawialne źródła energii. Dokładniej rzecz ujmując - energia elektryczna produkowana przez instalacje fotowoltaiczne lub farmy wiatrowe, wykorzystywana jest do przeprowadzenia procesu elektrolizy wody, która powoduje powstawanie wodoru. Ta metoda jest najdroższa, ale najbardziej ekologiczna.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.