Nieograniczone źródło energii. Przełomowe badania fuzji jądrowej
Przyszłe reakcje syntezy jądrowej wewnątrz tokamaków mogą wytwarzać znacznie więcej energii, niż wcześniej sądzono – donosi serwis Live Science, powołując się na badania szwajcarskich naukowców.
Fuzja jądrowa to proces zachodzący wewnątrz gwiazd. W uproszczeniu można porównać ją do swego rodzaju paliwa, które napędza ciała niebieskie. Z tego względu próby odtworzenia tej reakcji przez naukowców są często określane jako próby "zbudowania" Słońca na Ziemi.
Specjaliści z całego świata przekonują, że fuzja jądrowa może być źródłem zeroemisyjnej i nieograniczonej energii. Aby opanować ten proces, eksperci od dawna prowadzą intensywne eksperymenty w tzw. tokamakach, czyli urządzeniach do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej. Możliwość odtworzenia syntezy jądrowej na Ziemi znajduje się w centrum zainteresowania naukowców już od ponad 70 lat.
Fuzja jądrowa jeszcze wydajniejsza?
Według ostatnich badań taka reakcja mogłaby generować więcej energii, niż dotąd sądzono, gdyż - jak twierdzą naukowcy – tzw. prawo Greenwalda, stosowane w odniesieniu do potencjalnych reaktorów fuzji jądrowej, było błędne.
Prace prowadzone przez fizyków ze Szwajcarskiego Centrum Plazmy w École Polytechnique Fédérale de Lausanne (EFPL) wykazały, że maksymalna gęstość paliwa wodorowego jest około dwukrotnie większa od "granicy Greenwalda". Badacze zakwestionowali tym samym szacunki, wynikające z eksperymentów przeprowadzonych ponad 30 lat temu.
– Odkrycie, że przyszłe reaktory termojądrowe mogą pracować z gęstościami plazmy wodorowej znacznie wyższymi niż wynika z "granicy Greenwalda", na której się opierają, może wpłynąć na działanie masywnego tokamaka ITER, budowanego na południu Francji – powiedział cytowany przez Live Science fizyk Paolo Ricci ze Szwajcarskiego Centrum Plazmy.
Adam Gaafar, dziennikarz Gadżetomanii