Niepokojące dane. Pompy ciepła ze stratą
Wygląda na to, że największy szał na pompy ciepła jest już za nami. Przynajmniej w Europie. Na to wskazują najnowsze statystyki przedstawione przez European Heat Pump Association (EHPA).
Pierwszy kwartał 2023 r. był bardzo mocny, ale dalsza część roku przyniosła olbrzymie spadki w kontekście zainteresowania pompami ciepła na Starym Kontynencie. Stowarzyszenie EHPA przedstawiło dane, według których w trzecim kwartale sprzedaż tych urządzeń spadła o 14 proc.
Maleje popyt na pompy ciepła w Europie
Rekordowe duże spadki zostały odnotowane we Włoszech (-45 proc.), Danii (-55 proc.) oraz w Finlandii (-66 proc.). W innych krajach sytuacja też jednak nie przedstawia się zbyt dobrze – duże spadki można zauważyć też w Austrii, Francji, Holandii, Norwegii czy Szwecji. Wyłamały się jedynie Niemcy, gdzie w trzecim kwartale odnotowano wzrost popytu o 60 proc. (choć i jego dynamika jest mniejsza niż wcześniej, jak podkreśla EHPA).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Stowarzyszenie EHPA nazywa ten trend "alarmującym", jak cytuje PV-Magazine. Tak duży spadek zainteresowania pompami ciepła może bowiem stanowić zagrożenie dla realizacji celów Unii Europejskiej w zakresie dekarbonizacji.
Winna "niejednoznaczna komunikacja"?
Zdaniem przedstawicieli stowarzyszenia, winę za ten spadek ponoszą rządy. "Niejednoznaczna komunikacja" oraz "zmiana polityki dotacyjnej" znajdują się wśród kluczowych czynników wymienianych przez EHPA.
– Jako środek natychmiastowy, polityka musi mieć na celu obniżenie kosztów [zielonej] energii elektrycznej do zastosowań mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych. Nie powinny być wyższe niż dwukrotność ceny gazu kopalnego – stwierdził Thomas Nowak, sekretarz generalny stowarzyszenia EHPA. Jego zdaniem decydenci powinni angażować się w technologie pomp ciepła, zmniejszać obciążenia podatkowe, oferować wsparcie legislacyjne i tworzyć korzystne warunki ekonomiczne.
Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii