Dofinansowanie do pompy ciepła. Ilu Polaków już skorzystało?
Osoby zainteresowane zakupem pompy ciepła mogą wnioskować o dofinansowanie w ramach czterech różnych programów: Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Mój Prąd oraz Moje Ciepło. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił liczby podsumowujące to, ile gospodarstw domowych w Polsce rzeczywiście zawnioskowało o dopłatę. Wniosek? Dużo.
13.12.2023 14:46
Pierwszy wniosek jest taki, że program Czyste Powietrze (wraz z programem Ciepłe Mieszkanie) cieszy się największą popularnością. W ramach tego programu dofinansowano już prawie 189 tys. pomp ciepła. Dodatkowo, 20 tys. pomp ciepła otrzymało dofinansowanie z programu Moje Ciepło, a 14 tys. z programu Mój Prąd. Łącznie Polacy skorzystali z dopłat na ponad 221,5 tys. urządzeń.
Ile pomp ciepła jest w Polsce, a do ilu uzyskano dofinansowanie?
Pompy ciepła są urządzeniami drogimi w zakupie i instalacji, ale program Czyste Powietrze często umożliwia uzyskanie nawet 100-procentowego dofinansowania. Bez wątpienia, to właśnie z tego powodu cieszą się one tak dużą popularnością. Jednakże, nie jest wykluczone, że w 2024 r. to zainteresowanie zmaleje - kontekstem są reformy, które mają wyeliminować możliwość uzyskiwania dopłat na pompy ciepła bez unijnych certyfikatów. Równocześnie wystartują kontrole pomp ciepła w Polsce.
Zaznaczmy też, że 221,5 tys. to imponująca liczba, ale dotyczy ona tylko pomp ciepła, które otrzymały dofinansowanie. Istnieją również urządzenia, które zostały zakupione za prywatne środki. Łącznie, w Polsce zainstalowano już ponad 350 tys. pomp ciepła, jak podaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jednak nawet to jest wciąż niewiele, jeśli porównamy tę liczbę z 3 mln "kopciuchów", które nadal są wykorzystywane do ogrzewania polskich domów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
NFOŚiGW przedstawił także wykres, który pokazuje udział poszczególnych źródeł ciepła we wnioskach o dofinansowanie w ramach tego programu. Dane te obejmują okres od 19 września 2018 r. do 31 października 2023 r. Bez wątpienia, powietrzne pompy ciepła były numerem jeden (46 proc.). Kondensacyjne kotły gazowe (30 proc.) i kotły na biomasę (21 proc.) dopełniły podium. Zaraz za nim znalazły się gruntowe pompy ciepła (2 proc.)
Pompy ciepła są nie tylko najpopularniejszymi urządzeniami w programie Czyste Powietrze, ale też tymi, które zaliczyły największy wzrost zainteresowania. Obecnie wynosi on łącznie 48 proc., podczas gdy pod koniec sierpnia było to "zaledwie" 33 proc.
Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii