Niesamowity XC‑120 Packplane: eksperymentalny samolot z lat 50.
Packplane to maszyna, która ma stałe miejsce na wszelkich listach najdziwniejszych konstrukcji lotniczych. Konstruktorzy tego samolotu wpadli na niezwykły pomysł, w jaki sposób usprawnić transport lotniczy. Co wymyślili?
Inspiracją dla projektantów tej konstrukcji był pomysł, by ładunek przewozić nie wewnątrz, ale na zewnątrz samolotu. Miał do tego służyć pojemnik, przypominający wielki kontener z aerodynamicznymi owiewkami i własnym podwoziem. (o największym kontenerowcu świata możecie przeczytać w artykule „Matz Maersk Triple E - tak wygląda budowa największego statku świata”).
W czasie lotu kontener miał znajdować się bezpośrednio pod kadłubem maszyny. Po wylądowaniu mógł być odczepiany, a samolot miał możliwość, by natychmiast startować do kolejnego lotu lub zabrać przygotowany wcześniej, następny pojemnik z ładunkiem bez czasochłonnego oczekiwania na wy- i załadunek.
Nie była to nowa idea. Nad podobnym rozwiązaniem pracowali w czasie wojny konstruktorzy z niemieckiej firmy Fieseler, którzy zaprojektowali transportowiec Fi 333. Niemiecki projekt nie doczekał się jednak realizacji.
Co nie udało się Niemcom, zrobili Amerykanie, którzy na podstawie modelu Fairchild C-119 Flying Boxcar, opracowali kolejny, znacznie dziwniejszy. Samolot XC-120 Packplane przypominał albo płaszczkę (bez ładunku), albo autobus z doczepionymi skrzydłami. Niestety, skończyło się na zbudowaniu w 1950 roku tylko jednego, latającego egzemplarza.