Niezwykła architektura sprzed tysięcy lat. Zobacz najstarsze budynki świata [TOP 10]

Najstarsze budowle na świecie są zazwyczaj mniej znane od swoich młodszych, ale lepiej rozreklamowanych i okazalszych konkurentów. Choć niemal każdy wie, jak wygląda Koloseum, piramidy w Gizie czy zamek na Wawelu, warto poznać pradawne budowle, wzniesiona u zarania naszej cywilizacji.

Brakuje tu tylko Lary Croft! (Fot. Flickr/archer10 (Dennis)/Lic. CC by-sa)
Brakuje tu tylko Lary Croft! (Fot. Flickr/archer10 (Dennis)/Lic. CC by-sa)
Łukasz Michalik

26.08.2011 | aktual.: 11.03.2022 11:03

Świątynie Megalityczne na Malcie

Świątynie megalityczne na Malcie (Fot. BuzzFeed.com)
Świątynie megalityczne na Malcie (Fot. BuzzFeed.com)

Megalityczne świątynie na Malcie i pobliskiej wyspie Gozo uważane są za najstarsze, wolnostojące konstrukcje wzniesione przez ludzi.

Kompleks megalitycznych budowli Tarxien Temples z największą z nich o nazwie Ġgantija to - poza walorami przyrodniczymi - jedna z największych atrakcji turystycznych Gozo i Malty.

Wiek: ok. 5500 lat

Knap of Howar

Knap of Howar (Fot. BuzzFeed.com)
Knap of Howar (Fot. BuzzFeed.com)

Ta neolityczna osada założona została na wyspie Papa Westray, należącej do archipelagu Orkadów.  Osada, składająca sie z najstarszych kamiennych domów w Europie była zamieszkiwana w latach 3500 - 3100 przed Chrystusem.

Choć najstarsze budowle liczą około 5500 lat, wysypy były zasiedlone znacznie wcześniej. Pierwsza kolonizacja Orkadów nastąpiła około 8500 lat temu.

Wiek: ok. 5500 lat

Monte d'Accoddi

Monte d'Accoddi (Fot. BuzzFeed.com)
Monte d'Accoddi (Fot. BuzzFeed.com)

Monte d'Accoddi - Świątynia Słońca to jedna z najstarszych budowli w Europie. Została wzniesiona w północno - zachodniej Sardynii, kilkanaście kilometrów od współczensego miasta Sassari.

Megalityczne sanktuarium z trudem zniosło próbę czasu. Wysokie na 10 metrów, wzniesione przez ludzi wzgórze ucierpiało w wyniku licznych wojen. W czasie II wojny światowej znajdowały się tam wojskowe umocnienia.

W pobliżu Świątyni Słońca podziwiać można unikatowy, kamienny posąg Wielkiej Bogini, świadectwo uniwersalnego, obecnego w wielu dawnych cywilizacjach kultu bogini życia i płodności.

Wiek: ok. 5200 lat

Newgrange, Irlandia

Newgrange, Irlandia (Fot. BuzzFeed.com)
Newgrange, Irlandia (Fot. BuzzFeed.com)

Newgrange to, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne (irl. Brú na Bóinne ), jeden z największych grobowców korytarzowych. Nasyp ma a ok. 85 m średnicy i ok. 11 m wysokości.

Kamienie użyte do wzniesienia kopca ważą łącznie około 200 tys. ton. Konstrukcja grobowca świadczy o sporej wiedzy astronomicznej jego twórców. Do komory grobowej prowadzi długi na 19 metrów i pochylony pod kątem 135° korytarz.

W dniu przesilenia zimowego promienie słońca, padając wzdłuż korytarza, na około 15 minut rozświetlają komorę grobową.

Wiek: ok. 5100 lat

Hulbjerg Jættestue, Dania

Hulbjerg Jættestue, Dania (Fot. BuzzFeed.com)
Hulbjerg Jættestue, Dania (Fot. BuzzFeed.com)

Grobowiec korytarzowy Hulbjerg został wzniesiony na południowym krańcu wyspy Langeland. Usypany nad nim kopiec kryje dużą komorę grobową, w której archeolodzy znaleźli szczątki 40 osób, pochowanych w różnych okresach neolitu.

Wyjątkowość budowli wynika nie tylko z jej wieku. Wśród szczątków pochowanych w grobowcu znaleziono dowody na stosowanie przez ówczesnych ludzi pierwszych zabiegów stomatologicznych.

Wiek: ok. 5000 lat

Piramida Dżesera, Egipt

Piramida Dżesera, Egipt (Fot. BuzzFeed.com)
Piramida Dżesera, Egipt (Fot. BuzzFeed.com)

Piramida schodkowa, nazywana piramidą Dżesera, jest częścią wiekszego kompleksu, złożonego - poza samą piramidą - z kaplic i dziedzińców. Sposób, w jaki ją zbudowano jest dowodem ewolucji grobowców egipskich.

Piramida Dżesera to w gruncie rzeczy kilka elementów w kształcie mastab - płaskich grobowców - wzniesionych jeden na drugim.

Rejon piramidy zagospodarowano tak, aby odtworzyć okolicę doczesnej siedziby faraona. Pogrzebany władaca miał więc do swojej dyspozycji wszystko, co było mu niezbędne za życia. Znajdowały się tam. m.in. symboliczne wizerunki najważniejszych świątyń i miniaturowe pałace.

Wiek: ok 4650 lat

Caral, Peru

Caral, Peru (Fot. BuzzFeed.com)
Caral, Peru (Fot. BuzzFeed.com)

Caral to najstarsze znane miasto, a raczej jego pozostałości, na półkuli zachodniej. Przed wiekami obszar o powierzchni 66 hektarów zamieszkiwało około 3 tys. ludzi.

Znaleziono tam najstarsze znane kipu - formę trójwymiarowych zapisków, składających się z kolorowych sznurków z supełkami. W mieście odkryto również wiele zabytków kultury materialnej, m.in. siedziska z kości wielorybów i instrumenty muzyczne.

Znaleziono również dowody, wskazujące na korzystanie przez mieszkańców miasta z afrodyzjaków i narkotyków. Co ciekawe, w przeciwieństwie do wielu innych miast Ameryki prekolumbijskiej, w Caral nie znaleziono żadnych śladów wojen.

Wiek: ok 4600 lat

Skarbiec Atreusza, Grecja

Skarbiec Atreusza, Grecja (Fot. BuzzFeed.com)
Skarbiec Atreusza, Grecja (Fot. BuzzFeed.com)

Ten gigantyczny grobowiec został wzniesiony w pobliżu Myken. Prowadzi do niego odkryty, 35-metrowy korytarz. Skarbiec Atreusza przez wieki pozostawał największą na świecie budowlą, przykrytą kopułą.

Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka - grobowiec jest bowiem przysypany ziemią - sklepienie składa się z kilkudziesięciu warstw ułożonych schodkowo kamieni, które - dzięki odpowiedniemu ułożeniu - nie zapadają się, tworząc unikatową kopułę.

Grobowiec nigdy nie został "odkryty" - powszechnie znano go jeszcze w czasach starożytnych - nie udało się jednak z całą pewnością ustalić kto i kiedy został w nim pochowany.

Wiek: ok. 3250 lat

Naveta des Tudons, Hiszpania

Naveta des Tudons, Hiszpania (Fot. BuzzFeed.com)
Naveta des Tudons, Hiszpania (Fot. BuzzFeed.com)

Naveta des Tudons to najsłynniejszy grobowiec megalityczny Minorki. Miejscowa leganda łączy jego powstanie z rywalizacją dwóch braci, zakochanych w jednej dziewczynie. Starania o jej względy przerodziły się w  konkurs prędkości budowania.

Jeden z braci wznosił grobowiec, drugi kopał studnię. Aby uniemożliwić konkurentowi zwycięstwo, budowniczy grobowca zabił go, wrzucając do studni głaz  ze szczytu swojej budowli, po czym popełnił samobójstwo.

Wiek: ok. 3200 lat

Kurhan z Kivik, Szwecja

Kurhan z Kivik, Szwecja (Fot. BuzzFeed.com)
Kurhan z Kivik, Szwecja (Fot. BuzzFeed.com)

Pochodzący z epoki brązu kurhan to jedna z najokazalszych budowli, wzniesionych przez przedstawicieli kultury nordyjskiej. Nasyp o średnicy 75 metrów kryje wąską komorę grobową, zbudowaną z ośmiu pokrytych rytami kamiennych płyt.

Ryty przedstawiają scenę składania ofiary, procesję, łodzie i topory. Niestety, do naszych czasów nie zachowało się nic więcej. Grobowiec najprawdopodobniej został obrabowany wiele wieków temu.

Wiek: ok. 3000 lat

Źródło: BuzzFeed

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.