Nowa wertykalna farma w Danii. Wyhoduje tysiąc ton "zieleniny" rocznie

Nowa wertykalna farma w Danii. Wyhoduje tysiąc ton "zieleniny" rocznie

Wertykalna farma firmy Innovatus Inc. w Japonii w mieście Fudżi. Zdjęcie ilustracyjne
Wertykalna farma firmy Innovatus Inc. w Japonii w mieście Fudżi. Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Getty Images
Mateusz Czerniak
15.12.2020 09:31, aktualizacja: 08.03.2022 14:27

W Kopenhadze produkcję lada moment zacznie obejmująca ok. 7 tys. metrów kwadratowych farma wertykalna. To dzieło YesHealth Group, tajwańskiej firmy, która ostatnie dziesięć lat zajmowała się rozwojem technologii rolnictwa wertykalnego – podaje portal "Fast Company".

Obiekt będzie użytkowany we współpracy z duńską firmą Nordic Harvest. Jej przedstawiciele twierdzą, że 20 podobnych farm o rozmiarze boiska piłkarskiego mogłoby zaspokoić całe potrzeby kraju na tzw. zieleninę.

YesHealth Group stworzyła także największe wertykalne rentowne gospodarstwo rolne na Tajwanie oraz największe wertykalne gospodarstwo rolne w Chinach, które nie sprzedaje żywności, ale dostarcza ją pracownikom.

Nordic Harvest to startup, którego celem jest uczynienie produkcji żywności bardziej zrównoważoną poprzez technologię.

"Zielenina" bez pestycydów

Jak większość innych zamkniętych gospodarstw, obiekt korzysta z hydroponiki – technologii, która pozwala hodować żywność z zastosowaniem niewielkiej ilości wody i bez konieczności stosowania pestycydów.

Nowa farma będzie w pełni napędzana przez energię wiatrową, zmniejszając tym samym emisję dwutlenku węgla produkcji. Większa część gospodarstwa, z 14 półkami ułożonymi pod sufitem, jest zautomatyzowana, co daje niskie koszty pracy.

Przedstawiciele YesHealth Group twierdzą, że "zielenina", która w styczniu trafi do supermarketów, będzie wyceniana podobnie jak ta produkowana konwencjonalnymi metodami, a w przyszłości może stać się nawet w stosunku do nich cenowo konkurencyjna.

Firma planuje w przyszłości rozszerzenie działalności na inne europejskie kraje.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)