Nowotwory bardziej jak obcy niż jak choroba?

Pasożytniczy organizm rozwijający się wewnątrz ludzkiego ciała, doprowadzający do śmierci żywiciela? Wbrew pozorom nie jest to opis niewyklutego chestburstera z serii o obcych, lecz... naszego "poczciwego" raka?

Źródło: io9.com
Źródło: io9.com
Piotr Dopart

Pasożytniczy organizm rozwijający się wewnątrz ludzkiego ciała, doprowadzający do śmierci żywiciela? Wbrew pozorom nie jest to opis niewyklutego chestburstera z serii o obcych, lecz... naszego "poczciwego" raka?

Pogląd, że rak to w istocie nie choroba, lecz narastająca powoli w ludzkich organizmach nowa forma życia, wyznaje m.in. biolog Peter Duesberg z Berkeley. Jak doszedł do takich wniosków? Otóż uważa on, że karcynogeneza jest w istocie rodzajem specjacji - czyli procesu tworzenia nowego gatunku - o czym świadczyć ma wyznawany przez Duesberga i jego współpracowników pogląd na przyczyny powstania zrakowaceń.

Według naukowca powszechnie przyjęta przez środowiska lekarskie hipoteza, że raka wywołują mutacje komórek, jest błędna - alternatywne wyjaśnienie Duesberga to uszkodzenia lub głębokie przemiany chromosomów jako przyczyna szybkiego narastania grup uszkodzonych komórek.

Swoją tezę o raku jako odrębnym organizmie naukowiec zasadza na spostrzeżeniu, że jeśli dwie grupy komórek mają inny zestaw chromosomów, to muszą być dwiema odrębnymi istotami. Oznaczałoby to, że każdy stwierdzony przypadek choroby jest w istocie osobnym "zwierzakiem". Czyniłoby to nowotwory nie tyle chorobami, co zabójczymi pasożytami - choć może nie tak widowiskowymi na pierwszy rzut oka jak te:

Alien - Extended Chestburster

Duesberg argumentuje również, że komórki rakowe są porównywalne w swym skomplikowaniu do bakterii i pozostają autonomiczne, czyli ich przetrwanie nie zależy od innych komórek; ciało nosiciela nie ma nad nimi kontroli, więc rozrastają się, kiedy i jak chcą.

Jeśli Duesberg ma rację, może to oznaczać, że kierunek, w którym podążają obecne badania nad lekiem na nowotwory, są oparte na bardzo niestabilnym gruncie. Wyjaśniałoby to zresztą umiarkowaną skuteczność efektów tych badań i opartych na nich terapii.

Źródło: io9.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.