Nowy pomysł na wiatraki. Są dwa razy wydajniejsze

Co dwie to nie jedna – pomyśleli inżynierowie z norweskiego start-upu World Wide Wind. Tak powstała innowacyjna technologia, która ma potencjał, by zmaksymalizować efektywność produkcji energii elektrycznej z wiatru na morzu.

Wizualizacja wiatraków World Wide Wind
Wizualizacja wiatraków World Wide Wind
Źródło zdjęć: © World Wide WInd
Wojciech Kulik

Norwescy inżynierowie zaprojektowali nowy typ turbiny wiatrowej z dwoma niezależnymi od siebie zestawami łopat (umieszczonymi jeden pod drugim). Od tradycyjnych wiatraków różni je także fakt, że łopaty (umieszczone pod kątem 45 stopni) obracają się wokół osi pionowej, a ponadto do morskiego dna są przymocowane za pomocą lin cumowniczych, co pozwala im się poruszać w wodzie.

Kolejna różnica polega na umieszczeniu generatora na dole turbiny, co stwarza większe możliwości w kontekście konstrukcji samego wiatraka. Upraszcza to także ewentualne naprawy.

Schemat wiatraka World Wide Wind
Schemat wiatraka World Wide Wind© World Wide Wind

Innowacyjne wiatraki World Wide Wind

Na przełomie 2023 i 2024 r. start-up World Wide Wind zamierza przetestować prototypową turbinę o wysokości 19 m, która ma być zdolna do generowania ok. 30 kW energii. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, kolejnym etapem będzie test prototypu o mocy 1,5 MW w 2025 r. Ostatecznie zaś powstać ma olbrzymia turbina o mocy 24 MW. Oczywiście w tym przypadku wymiary będą już zdecydowanie większe (prawdopodobnie w okolicach 200-300 m).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Komercyjny start projektu jest możliwy jeszcze przed 2030 r., jak przekonuje Bjørn Simonsen, dyrektor generalny World Wide Wind. Biorąc pod uwagę aktualną sytuację energetyczną – im szybciej, tym lepiej. Szczególnie, że potencjalnie mowa jest o obniżeniu kosztów produkcji energii do połowy.

– Można potraktować to jako sposób na zmniejszenie kosztów o połowę lub podwojenie wydajności wytwarzania energii. Jest to zatem rozwiązanie tańsze, a przy tym bardziej skalowalne. Do tego wszelkie prace konserwacyjne odbywają się na dole – zachwalał Trond Lutdal z World Wide Wind.

Wojciech Kulik, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.