Nowy typ akumulatora - nawet 30 lat z tą samą baterią

Brzmi niewiarygodnie? W Kalifornii trwają badania nad bateriami, które można rozładowywać i ładować ponownie dziesiątki tysięcy razy.

Fot. tomblois, Flickr.com, CC license
Fot. tomblois, Flickr.com, CC license
Maciek Kurek

27.11.2011 09:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Brzmi niewiarygodnie? W Kalifornii trwają badania nad bateriami, które można rozładowywać i ładować ponownie dziesiątki tysięcy razy.

Czasami mam wrażenie, że producenci smartfonów i innych zaawansowanych gadżetów starają się zmieścić w swoich urządzeniach maksymalną liczbę funkcji, zapominając o jednym detalu – baterii. Czas pracy na jednym ładowaniu jest coraz krótszy, cykl życia baterii również wypada słabo.

Na ten problem zwrócił uwagę Colin Wessells, student Uniwersytetu Stanforda. Colin prowadzi badania nad konstrukcją baterii i twierdzi, że ich żywotność można wydłużyć nawet do 30 lat, co daje dziesiątki tysięcy cykli naładowania i rozładowania.

W każdej baterii w komórce znajdują się jony. Przemieszczając się pomiędzy elektrodami, uszkadzają ich strukturę. Każde naładowanie i rozładowanie baterii skraca jej życie, o czym wie każdy, kto używa komórki dłużej niż 2 lata. Tajemnicą Colina Wessellsa są elektrody zawierające sześciocyjanożelazian żelaza. Ich budowa pozwala na zachowanie struktury nawet podczas długiego użytkowania baterii.

Eksperymenty przeprowadzone przez grupę Colina wykazały, że nowatorska konstrukcja akumulatora pozwala na naładowanie go do 80% nawet po 40 000 cykli. Dla porównania, zwykła bateria litowo-jonowa może być ładowana zaledwie 400 razy.

Czy czeka nas era długowiecznych baterii? Na razie za wcześnie na entuzjazm. W tej chwili badacze skupiają się na akumulatorach potrafiących magazynować prąd o napięciu znacznie wyższym niż to, które zasila komórki. Pocieszający jest fakt, że zdaniem Wessellsa nowy typ baterii nie będzie znacznie droższy od stosowanych obecnie.

Pozostaje trzymać kciuki za badania studentów. Jest tylko jedno „ale”. Na co komu długowieczna bateria, skoro mniej więcej co dwa lata wymieniamy gadżety na nowe?

Źródło: Geekosystem

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.