Nukowcy zmusili wodę aby "płynęła" pod górę (wideo)

Wszystko po to żeby zapewnić bardziej wydajny sposób chłodzenia procesorów. Czy woda rzeczywiście może wygrać z grawitacją? Dzięki odpowiednim przygotowaniom tak. Zresztą zobaczcie sami jak to wygląda na załączonym nagraniu

Nukowcy zmusili wodę aby "płynęła" pod górę (wideo)
Marek Maruszczak

Wszystko po to żeby zapewnić bardziej wydajny sposób chłodzenia procesorów. Czy woda rzeczywiście może wygrać z grawitacją? Dzięki odpowiednim przygotowaniom tak. Zresztą zobaczcie sami jak to wygląda na załączonym nagraniu

Mogłoby się wydawać, że podczas wsiąkania w papier woda zachowuje się podobnie. Jednak w przypadku tego materiału nie może być mowy o przesiąkaniu lub małej trwałości.

Czarny blok, po którym wspina się woda to krzem, w którym wydrążono nanobruzdy. Miniaturowe kanaliki sprawiają, że woda zdaje się wygrywać z grawitacją. Sam materiał jest podobno niezwykle trwały oraz zupełnie gładki w dotyku.

Najważniejsze, że w przypadku takiego chłodzenia nie byłyby potrzebne jakiekolwiek pompy. Zapotrzebowanie na energię gwałtownie by zmalało. Teoretycznie można wyrzeźbić w ten sposób odpowiednie ścieżki na każdym krzemowym podzespole i po prostu wpuścić odpowiednią ilość wody w konkretne miejsca.

Wykonanie nanokanalików było możliwe dzięki zastosowaniu bardzo silnego i precyzyjnego lasera. Niepozorny bloczek jest również w stanie przechwytywać fotony, dzięki czemu zawsze pozostaje w czarny.

Naukowcy z University of Rochester wciąż pracują nad udoskonaleniem swojego odkrycia. Jeżeli kiedyś doczekamy się strumieni wody, wspinającej się po podzespołach naszego komputera to najprawdopodobniej będzie ich zasługa.

Źródło: EngadgetRochester

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.