Nvidia GeForce GTX 580 - graficzny potwór w sprzedaży!

Nvidia GeForce GTX 580 - graficzny potwór w sprzedaży!

Nvidia GeForce GTX 580
Nvidia GeForce GTX 580
Jacek Klimkowicz
09.11.2010 20:30, aktualizacja: 11.03.2022 12:51

Odpowiedź Nvidii na premierę Radeonów z serii HD 6000 miała pojawić się dopiero w grudniu. Okazuje się, że "zieloni" postanowili jeszcze bardziej przyspieszyć i już teraz dostępne są pierwsze karty z najnowszym GPU GeForce GTX 580. Czego możemy oczekiwać od nowego procesora graficznego?

Odpowiedź Nvidii na premierę Radeonów z serii HD 6000 miała pojawić się dopiero w grudniu. Okazuje się, że "zieloni" postanowili jeszcze bardziej przyspieszyć i już teraz dostępne są pierwsze karty z najnowszym GPU GeForce GTX 580. Czego możemy oczekiwać od nowego procesora graficznego?

Oczywiście wyższej wydajności. I to znacznie wyższej. Według Nvidii chip został gruntownie przeprojektowany, dzięki czemu oferuje do 35% lepszą wydajność na każdy wat pobranej energii w porównaniu do GTX 480. Zgodnie z zapowiedziami nowy procesor ma na pokładzie 512 rdzeni CUDA i 16 silników PolyMorph, które wraz z 1,5 GB pamięci GDDR5 (384-bit) zapewniają niesamowitą wydajność w grach intensywnie korzystających z bibliotek DirectX 11 i teselacji."Zieloni" twierdzą, że różnica na korzyść GeForce'a GTX 580 wynosi nawet 30% w porównaniu do dotychczasowego top modelu (GTX 480) i nawet 60%-160% względem najsilniejszych jednoprocesorowych kart z GPU konkurencji (mowa o Radeonach HD 5870). Na dodatek nowatorski system chłodzenia, oparty na komorze parowej sprawia, że karta jest jednocześnie najcichsza w tym segmencie wydajnościowym i ma przyzwoite temperatury pracy (maksymalnie 97 stopni Celsjusza).

Naturalnie nie zabrakło obsługi najnowocześniejszych technologii, wśród których znajdziemy Nvidia 3D Vision i 3D Vision Surround, DirectX 11, OpenCL, PhysX i CUDA. Oczywiście jeśli poczujemy niedostatek mocy obliczeniowej możemy skorzystać z możliwości połączenia dwóch lub trzech kart w trybie Nvidia SLI. Oczywiście niezbędna jest do tego celu odpowiednia płyta główna i własna elektrownia, gdyż dla systemu z pojedynczym GeForce'em GTX 580 wymagany jest zasilacz nie słabszy niż 600 W. Nvidia GeForce GTX 580 oferuje dwa złącza Dual Link DVI i jedno mini HDMI. Produkcję kart zapowiedzieli już wszyscy czołowi producenci, m.in. ASL, ASUS, Colorful, ECS, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, Jetway, Leadtek, MSI, Palit, Point of View, PNY, Sparkle i Zotac. Konstrukcje niektórych z nich (m.in. PNY i MSI) są już w sprzedaży w USA w cenach oscylujących w granicach 560-590 dolarów.

Producenci gier już pieją z zachwytu (w końcu przetwarzanie 2 miliardów trójkątów na sekundę robi wrażenie), gracze odkładają kasę na nowe zasilacze i, oczywiście, karty, a my czekamy na Radeony HD 6970 i HD 6990 i wyniki pierwszych konfrontacji obecnych top modeli konkurencyjnych obozów.

Jeśli szukacie dobrej obudowy komputerowej, zapraszamy do przeglądu - TOP 10: obudowy komputerowe.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)