Nvidia GeForce GTX 680M - mobilny gaming bez kompromisów

Stało się! Na trwających właśnie targach Computex 2012 Nvidia zaprezentowała GPU GeForce GTX 680M. Chip oparty na mikroarchitekturze Kepler jest nawet o 100% szybszy od swojego poprzednika!

Nvidia GeForce GTX 680M
Nvidia GeForce GTX 680M
Jacek Klimkowicz

Stało się! Na trwających właśnie targach Computex 2012 Nvidia zaprezentowała GPU GeForce GTX 680M. Chip oparty na mikroarchitekturze Kepler jest nawet o 100% szybszy od swojego poprzednika!

Nvidia GeForce GTX 680M to układ GK104, wykonany w 28-nm procesie litograficznym, którego TDP, podobnie jak w modelu GTX 580M, wynosi 100 W. Jego wydajność obliczeniowa jest jednak dwukrotnie wyższa (1935 GFLOPS vs 952 GFLOPS). W praktyce osiągi w grach są średnio o ok. 50% lepsze (od 20% do nawet 101%, w zależności od tytułu). Trzeba więc przyznać, że progres jest ogromny.

Jednak nic dziwnego, jeśli specyfikacja GPU Nvidia GeForce GTX 680M jest zbliżona do desktopowego GeForce GTX 670! Układ graficzny ma aż 1344 rdzenie CUDA i współpracuje z 2-4 GB pamięci typu GDDR5, z którą komunikuje się za pomocą 256-bitowej magistrali (przepustowość 115,2 GB/s). Jedynie taktowania są niższe. GPU pracuje z zegarem 720 MHz, a pamięć z częstotliwością na poziomie 3,6 GHz (efektywnie).

Osiągi GeForce GTX 680M (fot. Nvidia)
Osiągi GeForce GTX 680M (fot. Nvidia)

Nvidia GeForce GTX 680M obsługuje API DirectX 11 i OpenGL 4.2 oraz szereg użytecznych technologii, jak np. CUDA, 3D Vision 2, Optimus czy TXAA i FXAA. Już niebawem mobilni gracze będą mogli nabyć laptopy z najnowszym GPU od zielonych. Na pewno GeForce GTX 680M będzie montowany m.in. w laptopach Alienware (M17x R4 i M18x R2, również konfiguracje SLI), Clevo oraz MSI (GT70).

Czy można zatem ogłosić, że Nvidia ma w swojej ofercie najszybsze GPU zarówno dla desktopów, jak i laptopów? Myślę, że jeszcze na to nieco za wcześnie. Pierwsze testy pokazują, że GeForce GTX 680M jest nieco szybszy (np. ok. 5% wyższy wynik w sekcji Graphics w 3D Mark 11) od AMD Radeona HD 7970M. Jest zatem spora szansa na to, że palma pierwszeństwa przypadnie jednak Nvidii.

Źródło: Nvidia • Anandtech

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.