OCZ Petrol - na tańszej benzynie szybko nie pojedziesz...

Co wspólnego mają ze sobą paliwa i dyski SSD? Zapewne tyle, że jedne i drugie do najtańszych nie należą. Nie przeszkadza to jednak firmie OCZ we wprowadzeniu serii budżetowych (paradoksalnie) nośników nazwanych po prostu… benzyną.

OCZ Petrol SSD
OCZ Petrol SSD
Jacek Klimkowicz

Co wspólnego mają ze sobą paliwa i dyski SSD? Zapewne tyle, że jedne i drugie do najtańszych nie należą. Nie przeszkadza to jednak firmie OCZ we wprowadzeniu serii budżetowych (paradoksalnie) nośników nazwanych po prostu… benzyną.

OCZ Petrol, bo o nich mowa, to 2,5” dyski SSD komunikujące się z komputerem za pomocą interfejsu SATA 6.0 Gbps. Wykorzystują one asynchroniczne pamięci NAND flash typu MLC, wykonane w 25 nm procesie litograficznym, nad którymi czuwa kontroler firmy Indilinx, wchodzący w skład platformy Everest.

Niestety, w przeciwieństwie do wysokooktanowych starszych braci SSD OCZ Petrol nie imponują osiągami. Najmniej pojemna (a cenowo najbardziej przystępna), 64-GB wersja oferuje transfery liniowe na poziomie 185 MB/s (odczyt) i 75 MB/s (zapis). Trzeba przyznać, że to zdecydowanie za mało, nawet jak na segment budżetowy.

SSD OCZ z kontrolerem Indilinx
SSD OCZ z kontrolerem Indilinx

Modele o wyższych pojemnościach na szczęście spisują się nieco lepiej. I tak wersja 128-GB jest w stanie odczytywać dane w tempie nawet 360 MB/s i zapisywać do 135 MB/s, 256-GB OCZ Petrol podnosi te wartości odpowiednio do 370 MB/s i 240 MB/s, a 512-GB wariant dorzuca kolejne 10 MB/s do zapisu.

Wszystkie dyski SSD OCZ Petrol uzyskują 34k IOPS dla losowego odczytu 4-kB bloków danych. Z zapisem jest znacznie gorzej. Można liczyć na odpowiednio 4k IOPS (128 GB), 7k IOPS (256 GB) i 10k IOPS (512 GB). Jest więc lepiej niż w przypadku klasycznych talerzowców i jednocześnie dużo wolniej niż u konkurencji.

Nośniki wchodzące w skład linii OCZ Petrol obsługują komendę TRIM, SMART, szyfrowanie danych (AES 128-bit) i technologię NDurance, która wydłuża cykle życia komórek pamięci nawet dwukrotnie. Dyski w stanie bezczynności pobierają 1,15 W, podczas pracy zaś 1,98 W, ważą 83 gramy i mają MTBF oszacowany na 1,25 mln godzin.

Dyski OCZ Petrol są objęte trzyletnią gwarancją producenta. Sugerowane ceny detaliczne wynoszą odpowiednio 113 dol. (64 GB), 187 dol. (128 GB), 396 dol. (256 GB) i 803 dol. (512 GB).

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.