"Oddychające" chipy

Naukowcy wytworzyli układy scalone, które naśladują oddech. Urządzenia o wielkości szkolnej gumki myszki mogą posłużyć do pozorowania pracy ludzkich płuc.

chip
chip
Katarzyna Kieś

Naukowcy wytworzyli układy scalone, które naśladują oddech. Urządzenia o wielkości szkolnej gumki myszki mogą posłużyć do pozorowania pracy ludzkich płuc.

Dzięki tym chipom odetchną zwierzęta laboratoryjne – testy, które do tej pory przeprowadzane były na naszych braciach mniejszych, po wprowadzeniu układu można będzie prowadzić na nieczułym kawałku tworzywa. Możliwe będzie nieinwazyjne badanie wpływu rozmaitych substancji na układ oddechowy człowieka.

Oddychające układy scalone wytworzyli naukowcy z Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering at Harvard University, Harvard Medical School, and Children's Hospital Boston. Przezroczyste, niewielkie prostokąty mogą być wykorzystywane do badań nad absorbowaniem do płuc zawieszonych w powietrzu nanocząstek, czy też do badań nad wywoływaniem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny i działanie mikroorganizmów chorobotwórczych.

Do testów z użyciem oddychającego chipa przygotowane będzie specjalne pomieszczenie. Sam układ scalony wykonany jest z nowoczesnych mikromateriałów, dzięki którym da się odtworzyć warunki fizyko-chemiczne i fizjologiczne, panujące w prawdziwych płucach.

Mam taką nadzieję, że chip, oprócz tego, iż pomoże zobrazować drogę rozmaitych substancji w krwiobiegu i w strukturach płucnych, rzeczywiście przyczyni się do redukcji liczby badań przeprowadzanych z udziałem zwierząt.

P.S. Zdjęcie nie przedstawia opisywanego wynalazku.

Źródło: Wyss Institute

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.