Ogniwa fotowoltaiczne cieńsze od włosa. Nowy wynalazek jest rewolucyjny
Naukowcy MIT opracowali ogniwa fotowoltaiczne, które mogą okazać się rewolucją w energetyce. Mimo że są cieńsze od ludzkiego włosa, to wytwarzają 18-krotnie więcej energii niż ogniwa ze szkła i krzemu.
24.12.2022 | aktual.: 24.12.2022 13:05
Naukowcy mają nadzieję, że niedługo ich lekkie ogniwa fotowoltaiczne będzie można kupić w rolce i rozwijać niczym dywan. Zwracają uwagę na niemal nieograniczone możliwości wykorzystania tak cienkich paneli. Mogłyby zostać zamontowane na żaglach, namiotach, a nawet skrzydłach dronów, co czyni je bardzo przydatnymi np. w tymczasowych obozach czy w czasie akcji ratunkowych oddalonych od ludzkich siedzib.
Obecnie największym ograniczeniem w użyciu paneli fotowoltaicznych jest ich powierzchnia i ciężar. I chociaż są na rynku dostępne cienkie ogniwa, to muszą być one montowane na szkle, co automatycznie zwiększa ich masę. Wiele zespołów badaczy pracuje nad elastycznymi ogniwami, których montaż byłby o wiele łatwiejszy.
Naukowcy z MIT tłumaczą, że starali się dobrać materiały na swoje ogniwa w taki sposób, by były one nie tylko wydajne, ale również odporne na warunki zewnętrzne. Teraz trwają badania i testy materiałów pokrywających panele, by te były w stanie służyć przez wiele lat. Obecnie ogniwa mogłyby wytrzymać 1-2 lata pracy, ale eksperci celują w wytrzymałość między 5 a 10 lat.
Powstałe na MIT nowe ogniwa fotowoltaiczne to jeszcze prototyp, ale jeśli udałoby się zwiększyć skalę ich produkcji, to mogą zrewolucjonizować energetykę. Vladimir Bulivić z MIT zwraca uwagę, że np. w USA są setki tysięcy magazynów o olbrzymiej powierzchni dachów, których konstrukcje nie wytrzymałyby obciążenia współczesnymi ogniwami. Lżejsze ogniwa mogłyby pomóc zagospodarować ten teren.
Klaudia Stawska, współpracownik serwisu Gadżetomania