Ogromna cewka Tesli made in Poland [wideo]

Spektakularne wyładowania elektryczne i miliony woltów. Aż chce się powiedzieć: dzieci, nie próbujcie tego w domu! Oto efekt pracy osoby, która nie wzięła sobie do serca tej rady i zbudowała wielki transformator Tesli w domowym zaciszu.

Fot. elektroda.pl
Fot. elektroda.pl
Maciek Kurek

Spektakularne wyładowania elektryczne i miliony woltów. Aż chce się powiedzieć: dzieci, nie próbujcie tego w domu! Oto efekt pracy osoby, która nie wzięła sobie do serca tej rady i zbudowała wielki transformator Tesli w domowym zaciszu.

Cewka Tesli, znana również jako transformator Tesli, to urządzenie elektryczne wynalezione przez genialnego konstruktora – Nikola Tesla. Cewka wytwarza napięcie sięgające milionów woltów i generuje widowiskowe wyładowania, przypominające błyskawice.

Zdecydowanie nie jest to bezpieczna zabawka. Co prawda prąd, pomimo bardzo wysokiego napięcia, ma niskie natężenie, ale może zaszkodzić nieostrożnemu obserwatorowi na co najmniej na kilka sposobów. Poparzenie iskrą to tylko jedno z nich. Podczas pracy cewka wytwarza ozon, który w dużym stężeniu może być trucizną. Iskry mogą wywołać pożar, a sam transformator - eksplodować. Promieniowanie ultrafioletowe generowane podczas pracy cewki Tesli jest zagrożeniem dla wzroku, a ogromny hałas - dla słuchu.

Pomimo ryzyka, wielu pasjonatów decyduje się na zbudowanie tego spektakularnego urządzenia. Jeden z nich opisał swoje dzieło na forum elektroda.pl. Tam znajdziecie więcej zdjęć i szczegółów technicznych. Na filmie poniżej możecie zobaczyć wielką cewkę Tesli w akcji.

Źródło: elektroda.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.