Ogromna pompa ciepła z Niemiec. Jedna z największych na świecie

Niemieckie firmy BASF i MAN Energy Solutions podjęły współpracę, która ma na celu stworzenie jednej z największych pomp ciepła na świecie. Znajdzie ona zastosowanie w przemyśle.

Jedna z największych pomp ciepła na świecie. Niemcy chcą ją stworzyć
Jedna z największych pomp ciepła na świecie. Niemcy chcą ją stworzyć
Źródło zdjęć: © BASF

Przemysł pochłania ogromne ilości energii. Wiele procesów wymaga chłodzenia, co z kolei często wiąże się ze zużywaniem ton wody. Dla przedsiębiorstw istotna jest możliwość odzyskania wody lub ponownego wykorzystania rozgrzanego medium jako źródła ciepła. W tym celu współpracę podjęły dwie niemieckie firmy: BASF i Man Energy Solutions.

Twierdzą one, że ich celem jest stworzenie jednej z największych pomp ciepła na świecie. Ma ona umożliwić generowanie pary przy użyciu energii elektrycznej pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Wśród nich będzie ciepło odpadowe z systemu chłodzącego w BASF, które będzie wykorzystane jako źródło energii cieplnej.

Zintegrowanie pompy ciepła z infrastrukturą produkcyjną zakładu pozwoli na wyprodukowanie około 150 ton pary wodnej na godzinę, co będzie odpowiadać mocy rzędu 120 MW. Firmy szacują, że ich projekt jednej z największych pomp ciepła na świecie pozwoli na zredukowanie emisji CO2 w zakładzie o ok. 390 tys. ton rocznie.

Na stronie internetowej BASF możemy przeczytać, że obecnie około 50 proc. pary potrzebnej do produkcji w zakładzie w Ludwigshafen jest produkowane dzięki wykorzystaniu ciepła pochodzącego z procesów produkcyjnych.

Martin Brudermueller z BASF zadeklarował, że do 2030 roku firma chce zredukować emisję CO2 o 25 proc. Długoterminowym celem przedsiębiorstwa jest osiągnięcie zerowej emisji do 2050 roku.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (11)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.