Wzorcowa elektrociepłownia OZE. Czyste ciepło dla całego miasta
W Sokołowie Podlaskim powstanie wzorcowa elektrociepłownia OZE. Docelowo ma ona zapewnić ciepło dla całego miasta, a jednocześnie pracować niemal wyłącznie na bazie odnawialnych źródeł energii.
W ramach organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przedsięwzięcia "Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym" w Sokołowie Podlaskim powstanie nowoczesny obiekt. Wzorcowa elektrociepłownia, która zapewni ciepło mieszkańcom całego miasta, będzie niemal w stu procentach korzystać z odnawialnych źródeł energii.
Rzeczone przedsięwzięcie miało na celu udowodnienie, że da się w polskich realiach wdrożyć system elektrociepłowniczy, który będzie dostarczał ciepło i energię elektryczną pozyskane w co najmniej 80 proc. z odnawialnych źródeł energii. Obiekt, który powstanie w Sokołowie Podlaskim, będzie korzystał z OZE w 95 proc.
Jak czytamy na stronie NCBR, prototypowa nowatorska elektrociepłownia zasilana OZE ma na celu pokryć zapotrzebowanie na ciepło dla odbiorców ciepła systemowego, którzy stanowią połowę mieszkańców Sokołowa Podlaskiego, czyli ok. 10 tys. mieszkańców. W pierwszej fazie eksploatacji ma ona pokryć 40 proc. zapotrzebowania na ciepło, a docelowo zapewnić je dla wszystkich.
Elektrociepłownia będzie łączyć kilka technologii pozyskiwania czystego ciepła. Wykorzystane zostaną silniki kogeneracyjne (CHP), pompy ciepła i kocioł biogazowy, w którym spalany będzie biometan pochodzenia rolniczego, a w przyszłości także wytwarzany z odpadów przemysłowych i komunalnych.
Ciepło dostarczane do mieszkańców miasta będzie cechować się parametrami na poziomie 80/60 stopni Celsjusza, a w przyszłości 70/50 stopni Celsjusza, co ma przełożyć się na ograniczenie strat w sieci.
Układ kogeneracyjny, zasilany biometanem, będzie produkować ciepło i energię elektryczną nie tylko w zależności od bieżących potrzeb elektrociepłowni, ale też od rynkowego zapotrzebowania na energię elektryczną, czyli w zależności od ceny zakupu/sprzedaży. Praca modułu kogeneracyjnego będzie zależna od ilości zmagazynowanego biogazu i inteligentnego systemu sterowania pracą pomp ciepła.
Opracowany system będzie mógł być zasilany wodorem, a także będzie mógł wytwarzać sprężony biometan. Ten będzie mógł zostać wykorzystany do zasilania miejskich autobusów i maszyn rolniczych.
Na stronie NCBR możemy przeczytać, że docelowo cały system energetyczny będzie integrował ze sobą infrastrukturę elektryczną o mocy około 10 MW. W jej skład wchodzić będą elektrownie wiatrowe, farmy fotowoltaiczne i kogeneratory zasilane biometanem.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii