Ogrzewanie pomieszczeń w jedną minutę? Pokryj swoje ściany fińską folią

Blisko dwie trzecie zużywanej w naszych domach energii przeznaczane jest na ich ogrzanie. Badacze z Finlandii opracowali nowatorską metodę, dzięki której możliwe będzie obniżenie kosztów ogrzewania i jednocześnie poprawienie komfortu życia mieszkańców. Pierwsze urządzenia wykorzystujące tę technologię zostaną wprowadzone na rynek w nadchodzącym roku.

System grzewczy Halia
System grzewczy Halia
Źródło zdjęć: © The Warming Surfaces Company

Coraz rzadziej decydujemy się na montaż w mieszkaniach klasycznych kaloryferów. Ze względów wizualnych lub finansowych częściej wybieramy obecnie ogrzewanie podłogowe wspierane np. przez pompy ciepła. Zamontowanie takiego systemu wymaga jednak nierzadko poważnego remontu, dlatego fiński start-up The Warming Surfaces Company zaprojektował alternatywną technologię. Jest to folia o grubości podobnej do papieru, przy użyciu której można przekształcić ściany w źródło ciepła.

Folia grzewcza do montażu na ścianach i meblach

Początki powstania tej foli wiążą się wojskowym projektem. Jego celem było stworzenie materiałów, które miały szybko ogrzewać duże powierzchnie, co miało w efekcie wprowadzać wrogów w błąd. Fińskim inżynierom udało się w pełni wywiązać z powierzonego zdania. Co więcej, zainspirowało to ich do adaptacji tej technologii do użytku domowego i biurowego.

W ten sposób powstał system Halia. Jego podstawę stanowi folia grzewcza, która przewodzi bardzo niskie napięcie. Materiał ten jest bardzo cienki, co pozwala bezproblemowo zamontować go na niemal dowolnej powierzchni. Folię można umieścić na ścianach, meblach, a nawet materiałach tekstylnych. W efekcie da się ją bez większych problemów wpasować w różne projekty aranżacji wnętrz.

Błyskawiczne ogrzewanie pomieszczeń

System Halia wyróżnia się nie tylko energooszczędnością oraz wysokim komfortem użytkowania, ale również zdolnością do szybkiego ogrzewania przestrzeni. Folia zamontowana na ścianach zajmuje bowiem sporą powierzchnię. Sprawia to w efekcie, że ogrzewanie odbywa się w ciągu kilkudziesięciu sekund. Jani-Mikael Kuusisto z The Warming Surfaces Company porównuje to do szybkości włączania światła.

System Halia na całej ścianie
System Halia na całej ścianie© The Warming Surfaces Company

System Halia może ponadto współpracować z sensorami i aktywować się automatycznie w momencie pojawienia się osób w pomieszczeniach. Dzięki temu ciepło nie jest marnowane na ogrzewanie niewykorzystywanych przestrzeni, ale w pomieszczeniach panują optymalne dla użytkowników temperatury.

  • System Halia może być zintegrowany z elastycznymi materiałami
  • System Halia potrafi błyskawicznie się nagrzać
[1/2] System Halia może być zintegrowany z elastycznymi materiałamiŹródło zdjęć: © The Warming Surfaces Company

Premiera foli Helia już w 2024 roku

The Warming Surfaces Company ogłosiło, że jej produkty pozytywnie przeszły testy i dzięki temu będą dostępne na rynku już w 2024 roku. Wśród zalet swojej technologii firma wymieniał jej dostosowanie do wymagań branż budowlanej i meblarskiej oraz korzystny stosunek ceny do jakości, dzięki ograniczeniu ilości niezbędnych przy produkcji materiałów.

Integracja folii z elementami wnętrza i budynków ma być bardzo łatwa, co znacznie uprości jej montaż. Ostateczne ceny, w jakich sprzedawany będzie ten system, zostaną określone po zakończeniu serii testów, które rozpoczną się jesienią 2023 roku w Portugalii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (70)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.