Okazuje się, że wyrostek robaczkowy nie jest wcale bezużyteczny

Zwykło uważać się, że wyrostek robaczkowy nie pełni żadnej użytecznej funkcji w ludzkim organizmie. Dotychczas brakowało dowodów mogących podważyć tę teorię. Najnowsze badania amerykańskich uczonych dowodzą jednak, że wyrostek robaczkowy nie jest całkowicie bezużytecznym organem.

Okazuje się, że wyrostek robaczkowy nie jest wcale bezużyteczny
Marek Maruszczak

03.07.2012 21:00

Zwykło uważać się, że wyrostek robaczkowy nie pełni żadnej użytecznej funkcji w ludzkim organizmie. Dotychczas brakowało dowodów mogących podważyć tę teorię. Najnowsze badania amerykańskich uczonych dowodzą jednak, że wyrostek robaczkowy nie jest całkowicie bezużytecznym organem.

Wyrostek robaczkowy, którego spora część z nas już dawno nie ma, umożliwia swoisty restart systemu trawiennego. Przechowywane są w nim bakterie, które w razie potrzeby mogą zostać wykorzystane do usprawnienia osłabionego chorobą organizmu. W przypadku zachorowania np. na cholerę przydatne organizmy znajdujące się w naszych wnętrznościach zostają przetrzebione, uniemożliwiając poprawne działanie systemu trawiennego. W takich przypadkach organizm czerpie z zapasów nagromadzonych w wyrostku robaczkowym.

Mogłoby się więc wydawać, że osoby z wyciętym wyrostkiem robaczkowym mają powody do obaw. Na szczęście w większości przypadków tak nie jest. Obecnie, gdy gęstość zaludnienia jest tak duża, pożyteczne bakterie przechodzą z jednego człowieka na drugiego, więc wyrostek robaczkowy nie jest zwykle potrzebny.

Dawniej odległości pomiędzy poszczególnymi siedzibami ludzkimi były znacznie większe i to, czy ktoś miał wyrostek, mogło zadecydować o przetrwaniu ciężkiej choroby. W Polsce jeżeli przeszliśmy operację wycięcia wyrostka, raczej nie mamy powodu do obaw, ale w niektórych częściach świata ta do niedawna uznawana za niepotrzebną część ciała nadal może ratować ludzkie życie.

Źródło: Neatorama

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.