OLED jak guma

O elastycznych ekranach OLED słyszymy już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tokio, stworzyli wyświetlacz OLED, który można wyginać i rozciągać jak gumę.

OLED jak guma
Arkadiusz Gabrysiak

O elastycznych ekranach OLED słyszymy już od jakiegoś czasu. Jednak dopiero teraz naukowcy z Uniwersytetu w Tokio, stworzyli wyświetlacz OLED, który można wyginać i rozciągać jak gumę.

Twórcy zademonstrowali dwa wyświetlacze - jeden w kształcie ludzkiej twarzy (ukazujący zmieniające się emocje), a drugi w kształcie kuli, który pokazywał informacje pogodowe. Szkoda, że naukowcy nie udostępnili żadnego materiału wideo, gdyż ciekaw jestem jak to wyglądało.

Ekrany składają się z nanorurek węglowych oraz specjalnego związku fluoru i gumy. Wyświetlacze są cieńsze od ekranów LCD i pobierają mniej energii. Niestety, na razie parametry zaprezentowanych ekranów nie powalają na kolana - są one bowiem monochromatyczne i posiadają zaledwie 256 pikseli. W zamian natomiast, otrzymujemy giętki niczym guma ekran OLED, który może być zwijany, ściskany i rozciągany tysiące razy bez straty na jakości. Jak zapowiadają twórcy, już rozpoczęły się prace nad kolorowym ekranem tego typu o lepszej rozdzielczości.

Źródło: Dvice

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.