Olej ze sztucznych tworzyw. Nowa technologia może pomóc w walce o klimat

Firma Honeywell International poinformowała, że udało jej się opracować sposób na przekształcanie odpadów z tworzyw sztucznych w wysokiej jakości olej, który może trafić do rafinerii i zostać ponownie wykorzystany.

Plastikowe odpady
Plastikowe odpady
Źródło zdjęć: © Unsplash
Karolina Modzelewska

04.11.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:03

Honeywell International, producent chemikaliów i części do samolotów, twierdzi, że opracował metodę przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych w olej. Przedsiębiorstwo połączyło już siły z hiszpańską firmą Sacyr SA w celu stworzenia pierwszej fabryki wykorzystującej "Upcycle Process Technology". Według planów nowy obiekt będzie zdolny do przetwarzania 30 000 ton metrycznych mieszanych plastikowych śmieci na olej każdego roku, a produkcja rozpocznie się w 2023 roku.

Olej z tworzyw sztucznych

W komunikacie prasowym firma zaznacza, że metoda opiera się na dziesięcioleciach doświadczeń w zakresie oczyszczania odpadów z tworzyw sztucznych, i informuje, że jej proces "może zwiększyć ilość globalnych odpadów z tworzyw sztucznych, które można poddać recyklingowi, do 90 procent". Serwis Bloomberg uważa, że to bardzo duża zmiana, zwłaszcza że obecnie zaledwie 2 proc. odpadów z tworzyw sztucznych jest przetwarzanych z powrotem na surowce wielokrotnego użytku, podczas gdy ponad połowa jest spalana lub wyrzucana na wysypiska, a kolejne 30 proc. to śmieci, które często trafiają do cieków wodnych lub oceanów.

Ulepszona technologia sposobem na recykling

"Teraz jesteśmy w punkcie, w którym technologia kompletacji i technologia konwersji mogą iść w parze" – powiedział Gavin Towler, dyrektor ds. technologii w dziale Performance Materials & Technologies w rozmowie z serwisem Bloomberg. Dodał: "poradzimy sobie z mieszanymi odpadami z tworzyw sztucznych. Możemy z nich zrobić wysokiej jakości olej".

Technologia "Upcycle Process Technology" nie jest zupełną nowością. To ulepszona piroliza, czyli proces degradacji, do którego dochodzi za sprawą wysokich temperatur, bez tlenu i dodatkowych reagentów, którą stosują różne przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem. Honeywel zakłada, że plastik wyprodukowany przy użyciu nowej technologii pomoże zredukować emisję dwutlenku węgla nawet o 57 proc. w porównaniu do emisji podczas produkcji tej samej ilości pierwotnego plastiku z paliw kopalnych.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.