Orlen inwestuje w fotowoltaikę. Powstaną dwie kolejne farmy
15.08.2023 08:06, aktual.: 24.10.2023 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Orlen ma zamiar wybudować dwie nowe elektrownie fotowoltaiczne. Ogłoszone zostały postępowania na ich budowę. Instalacje powstaną w Płocku i w Mościskach.
Orlen poinformował o zamiarze wybudowania dwóch nowych elektrowni fotowoltaicznych. Ogłoszone zostały postępowania na ich budowę. Pierwsza z nowych farm ma stanąć na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku. Druga, mniejsza, stanie w Mościskach na terenie gminy Izabelin.
Jak czytamy w serwisie wnp.pl, Orlen ogłosił postępowania na budowę farm fotowoltaicznych w formule EPC, którą nazywa się też "pod klucz". Oznacza to, że wykonawcy będą mieli za zadanie wybudować elektrownię fotowoltaiczną i towarzyszącą jej infrastrukturę, która jest niezbędna do działania instalacji fotowoltaicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwsza z planowanych inwestycji dotyczy elektrowni słonecznej na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku. Docelowo ma ona osiągać moc na poziomie 2 MW. Instalacja fotowoltaiczna, która zostanie wybudowana na terenie Terminalu Paliw w Mościskach, będzie znacznie mniejsza. Tu mówimy o instalacji o mocy do 356 kW.
Obie inwestycje mają zostać zrealizowane względnie szybko. Rozpoczęcie prac przewidywane jest na dzień podpisania umowy. Planowany termin to koniec stycznia 2024 r. Zakończenie budowy instalacji fotowoltaicznej nie może nastąpić zaś później niż dziewięć miesięcy od daty zawarcia umowy. Ta data może jednak ulec zmianie w przypadku konieczności modyfikacji uwarunkowań projektowych.
Zgodnie z oczekiwaniami Orlenu, główne komponenty elektrowni słonecznej muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat od momentu przekazania elektrowni do eksploatacji.
Oprócz instalacji fotowoltaicznych Orlen planuje też inwestować w elektrownie wiatrowe. Do 2030 r. spółka ma natomiast w planach uruchomienie co najmniej jednego małego reaktora jądrowego SMR.
Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii