Orlen inwestuje w fotowoltaikę. Powstaną dwie kolejne farmy

Orlen ma zamiar wybudować dwie nowe elektrownie fotowoltaiczne. Ogłoszone zostały postępowania na ich budowę. Instalacje powstaną w Płocku i w Mościskach.

Fotowoltaika jest coraz ważniejsza. Instalacje fotowoltaiczne na dachach i nie tylko
Fotowoltaika jest coraz ważniejsza. Instalacje fotowoltaiczne na dachach i nie tylko
Źródło zdjęć: © Pexels

15.08.2023 | aktual.: 24.10.2023 13:46

Orlen poinformował o zamiarze wybudowania dwóch nowych elektrowni fotowoltaicznych. Ogłoszone zostały postępowania na ich budowę. Pierwsza z nowych farm ma stanąć na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku. Druga, mniejsza, stanie w Mościskach na terenie gminy Izabelin.

Jak czytamy w serwisie wnp.pl, Orlen ogłosił postępowania na budowę farm fotowoltaicznych w formule EPC, którą nazywa się też "pod klucz". Oznacza to, że wykonawcy będą mieli za zadanie wybudować elektrownię fotowoltaiczną i towarzyszącą jej infrastrukturę, która jest niezbędna do działania instalacji fotowoltaicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza z planowanych inwestycji dotyczy elektrowni słonecznej na terenie zakładu produkcyjnego Orlen w Płocku. Docelowo ma ona osiągać moc na poziomie 2 MW. Instalacja fotowoltaiczna, która zostanie wybudowana na terenie Terminalu Paliw w Mościskach, będzie znacznie mniejsza. Tu mówimy o instalacji o mocy do 356 kW.

Obie inwestycje mają zostać zrealizowane względnie szybko. Rozpoczęcie prac przewidywane jest na dzień podpisania umowy. Planowany termin to koniec stycznia 2024 r. Zakończenie budowy instalacji fotowoltaicznej nie może nastąpić zaś później niż dziewięć miesięcy od daty zawarcia umowy. Ta data może jednak ulec zmianie w przypadku konieczności modyfikacji uwarunkowań projektowych.

Zgodnie z oczekiwaniami Orlenu, główne komponenty elektrowni słonecznej muszą być zaprojektowane i wykonane na czas pracy nie krótszy niż 25 lat od momentu przekazania elektrowni do eksploatacji.

Oprócz instalacji fotowoltaicznych Orlen planuje też inwestować w elektrownie wiatrowe. Do 2030 r. spółka ma natomiast w planach uruchomienie co najmniej jednego małego reaktora jądrowego SMR.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

newsenergetykafotowoltaika
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.