Biwak w ogrodzie - wybieramy namiot, śpiwór, materac, kuchenkę i naczynia

Biwak w ogrodzie - wybieramy namiot, śpiwór, materac, kuchenkę i naczynia

Wybór odpowiedniego namiotu to podstawa udanego biwaku
Wybór odpowiedniego namiotu to podstawa udanego biwaku
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/LuckyBusiness
Tomasz Karkuć
10.06.2017 12:27, aktualizacja: 09.03.2022 11:07

Zorganizowanie biwaku w ogrodzie nie wymaga od nas wiele wysiłku. Jednak, aby biwak w ogrodzie się udał, musimy zadbać o najważniejsze rzeczy, takie jak namiot, śpiwór, materac, kuchenkę i naczynia.

Namiot – jaki wybrać?

Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić namiotowi. To w końcu nasze schronienie przed deszczem i zimnem, które zapewni największy komfort podczas biwaku w ogrodzie. Najważniejsza jest wielkość namiotu, która powinna być dopasowana do liczby osób uczestniczących w biwaku. Jeśli nie lubimy ciasnych przestrzeni, możemy wybrać namiot, który jest w stanie pomieścić więcej osób, niż wynosi przewidywana liczba biwakowiczów. Najpopularniejsze są namioty 2-osobowe, 3-osobowe i 4-osobowe.

Jeśli jednak szykujemy się na biwak ogrodowy w większym gronie, możemy kupić nietypowy namiot 12-osobowy! Namioty 12-osobowe mają zwykle powierzchnię około 30 mkw. W przypadku kupna tak pojemnego namiotu warto szczególną uwagę zwrócić na otwory wentylacyjne, które powinny być dość rozległe i znajdować się w kilku miejscach. Idealnie, jeśli wentylacja w namiocie 12-osobowym posiada moskitierę, która chroni przed insektami. Namiot 12-osobowy powinien mieć też wzmocnione szwy, gdyż przy tak znacznej liczbie osób w środku jest on bardziej narażony na uszkodzenia.

Dlaczego zużywamy tak dużo wody?

W przypadku, gdy zamierzamy zorganizować biwak ogrodowy z dzieckiem, warto pomyśleć również o komforcie naszej pociechy. Obecnie w sklepach możemy przebierać w namiotach dla dzieci, które są kolorowe i mają ozdoby w postaci rysunków z bohaterami kreskówek. Tego typu namioty dziecięce raczej nie nadają się do spania podczas biwaku w ogrodzie ze względu na ich niewielką powierzchnię i nie najlepszą konstrukcję. Jednak taki rodzaj namiotów jest idealnym miejscem do zabaw w ciągu dnia.

Śpiwór – sztuczny czy puchowy?

Bardzo istotnym elementem biwaku w ogrodzie są również śpiwory. Śpiwór na biwak w ogrodzie nie musi być bardzo lekki, gdyż i tak nie będziemy go często przenosić. Tym, na co warto zwrócić uwagę, jest rodzaj ocieplenia śpiwora. Z uwagi na to kryterium możemy wyróżnić:

  • śpiwory puchowe,
  • śpiwory ze sztucznym ociepleniem.

Śpiwory puchowe są polecane zapalonym biwakowiczom, którzy regularnie nocują w namiocie lub pod gołym niebem. Jeśli jednak sporadycznie decydujemy się na biwak w ogrodzie, śmiało możemy sięgnąć po śpiwór ze sztucznym ociepleniem. Tego rodzaju śpiwory na biwak mogą zapewnić nam ciepło nawet w sytuacji, gdy na zewnątrz jest 10 stopni Celsjusza. Zwykle śpiwory ze sztucznym ociepleniem są lekkie i łatwo się je składa.

W sklepach możemy też spotkać śpiwór kołdrowy na biwak, który jest z założenia czymś w rodzaju przenośnej pościeli, kołdrą i prześcieradłem w jednym. Śpiwór kołdrowy jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią poczuć się komfortowo nawet w bardziej surowych warunkach, jakie stwarza biwak ogrodowy.

Dmuchany materac do spania

Jeśli lubimy wygodę, możemy też kupić dmuchany materac na biwak w ogrodzie. Jest to opcja szczególnie polecana osobom, które nie lubią spać na twardym podłożu. Taki materac można nadmuchać zwykłą pompką. Warto jednak wybrać materac z wbudowaną pompką elektryczną, dzięki której w kilka minut będzie on całkowicie wypełniony powietrzem. Materace dmuchane zwykle mogą pomieścić jedną lub dwie osoby, a dobrej jakości produkt można rozpoznać po tym, że jest wykonany z solidnego PVC.

Kuchenka turystyczna

Turystyczna kuchenka gazowa to niezbędnik, jeśli podczas biwaku w ogrodzie chcemy cieszyć się ciepłymi posiłkami. W przypadku, gdy zależy nam na jak najbardziej poręcznym przedmiocie, możemy wybrać prostą jednopalnikową kuchenkę gazową. Takie urządzenie waży zazwyczaj około 4-5 kg.

Możemy też postawić na bardziej zaawansowany sprzęt, który przyda się w przypadku większej liczby biwakowiczów. Wysokiej jakości turystyczna kuchenka gazowa może posiadać moc ponad 2000 W, a na jej palnik zmieszczą się nawet garnki o średnicy 26 cm. Niektóre modele turystycznych kuchenek gazowych zostały wyposażone w zapalnik piezoelektryczny, który jest w stanie wzniecić ogień nawet podczas silnego deszczu.

Zestaw naczyń turystycznych

Robiąc biwak w ogrodzie nie wolno też zapominać o naczyniach turystycznych, w których na świeżym powietrzu będziemy przyrządzać posiłki. Jedną z opcji jest kupno mini zestawu naczyń turystycznych, który składa się zwykle z garnka, patelni oraz rączek. W przypadku kupna takiego zestawu naczyń na biwak w ogrodzie warto sprawdzić, czy garnek został wzbogacony o miarkę – w polowych warunkach bardzo się ona przydaje.

Jeśli nawet podczas biwaku w ogrodzie lubimy być dobrze wyposażeni, kupmy pełny komplet naczyń turystycznych. Taki zestaw naczyń turystycznych składa się, oprócz garnka z pokrywką i patelni, z kubków i talerzy. Doskonałym rozwiązaniem okaże się z pewnością wybór kompletu naczyń kuchennych z aluminium, gdyż wówczas taki zestaw będzie lekki i łatwy do przeniesienia.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)