Oświetlenie OLED – tanio, wygodnie i z dotykiem

Przyszłość oświetlenia naszych domów i mieszkań stoi bardzo daleko od tradycyjnych żarówek. Dostępne już dzisiaj świetlówki i diody LED nikogo już nie dziwią. Większą ciekawość wzbudzają jednak lampy OLED. Zapowiada je Philips i GE, a firma OSRAM prezentuje już nawet działający model.

Oświetlenie OLED – tanio, wygodnie i z dotykiem
Szymon Adamus

Przyszłość oświetlenia naszych domów i mieszkań stoi bardzo daleko od tradycyjnych żarówek. Dostępne już dzisiaj świetlówki i diody LED nikogo już nie dziwią. Większą ciekawość wzbudzają jednak lampy OLED. Zapowiada je Philips i GE, a firma OSRAM prezentuje już nawet działający model.

Mają być bardzo energooszczędne, płaskie i pozwalające na montaż wszędzie (ściany, okna, słupy ogłoszeniowe itd.). Wyobraźcie sobie płaski panel OLED zawieszany na ścianie jak tapeta, który rozświetla całe pomieszczenie. Albo wyłożony czymś takim sufit.

To jednak nie wszystkie nowości jakie ma przynieść oświetlenie tego typu. Teraz do listy możemy dodać jeszcze kontrolę dotykiem.

GE OLEDs - the future of lighting

OLEDy nie nagrzewają się więc nadają się idealnie do sterowania funkcji opuszkami naszych palców. Instytut Fraunhofer IPMS zaprezentował pierwsze na świecie urządzenie tego typu.

Funkcja dotykowa tworzy zupełnie nowe odczucia światła - powiedział Jörg Amelung z IPMS. To jak magia: włącz światło po prostu gestem ręki.

Słowa odrobinę na wyrost, w końcu to tylko kontrola dotykowa, a nie żadna magia, ale możliwości są rzeczywiście ciekawe. Nie chodzi o możliwość kontrolowania oświetlenia pokoju za pomocą gestów, ale o sposób w jaki zostało to rozwiązane. Do tej pory oddanie w ręce użytkowników możliwości dotykowych wiązało się z nałożeniem na panel dodatkowej powłoki. To z kolei wpływało negatywnie na koszty produkcji, a czasem także jakość obrazu. Naukowcy Fraunhofer IPMS dokonali w tej kwestii niemałego przełomu. Ich dotykowy panel OLED nie potrzebuje dodatkowej folii rozpoznającej nacisk. Sam OLED odczytuje sygnały dotyku.

Ta nowość otwiera zupełnie nowe możliwości. Co powiecie na telefon komórkowy lub odtwarzacz multimedialny z ekranem dotykowym, który jest tańszy, dokładniejszy, a jego funkcje nie wpływają negatywnie na wydajność panelu? Już dzisiaj urządzenia takie jak iPhone sprawiają, że panele rozpoznające nacisk robią się z roku na rok coraz popularniejsze. Gdy technologia dotykowych OLED-ów się upowszechni, może dojść do tego, że tradycyjne klawiatury i przyciski zaczną przechodzić powoli do lamusa.

Może za 50 lat we włącznikach światła będziemy mogli zmieniać animowane wygaszacze?

Źródło: HDTVmania.pl

Źródło artykułu:WP Gadżetomania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.