Panasonic Viera C320E: gigant o przekątnej 65 cali za 4800 zł

Panasonic Viera C320E: gigant o przekątnej 65 cali za 4800 zł
Łukasz Skałba

04.05.2016 08:10, aktual.: 10.03.2022 09:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ten telewizor jest skierowany dla tych, dla których rozmiar ma znaczenie. Model C320E to jeden z najtańszych dostępnych obecnie na rynku telewizorów o przekątnej 65 cali.

Czy jest sens kupować 65-calowy telewizor FullHD?

Oczywiście, że tak. Warunkiem koniecznym jest tu jednak oglądanie go z odległości minimum 3 metrów. Gdy siądziemy bliżej urządzenia, istnieje duża szansa, że dostrzeżemy na wyświetlaczu pojedyncze piksele. Jest to bardzo niepożądany efekt.

Z podobnych wyliczeń wynika kilka ciekawych rzeczy. Weźmy chociażby telewizor o coraz popularniejszej przekątnej 55 cali. Większość ekranów o takim rozmiarze ma oczywiście rozdzielczość 4K. Gdy weźmiemy pod uwagę możliwości optyczne ludzkiego oka, to okaże się, że taki telewizor bezpiecznie możemy oglądać już z odległości 1,16 metrów.

Jeszcze ciekawiej robi się gdy spojrzymy na taki sam telewizor z rozdzielczością “tylko” FullHD. Minimalna odległość z której nie rozróżnimy pojedynczych pikseli wynosi w tym przypadku 2,31 metrów. Jakie z tego wnioski? A no takie, że gdy oglądamy telewizję z odległości większej niż 2 metry i 31 centymetrów, to obojętne czy będzie to obraz FullHD, 4K czy 8K - i tak nikt nie będzie w stanie dostrzec różnicy w jego szczegółowości.

Rozdzielczość rozdzielczością, ale co z jakością obrazu...?
Rozdzielczość rozdzielczością, ale co z jakością obrazu...?

Wydaje mi się, że mało kto ogląda taki telewizor z odległości mniejszej niż 2,5 metra. Wygląda więc na to, że producenci dopięli swego i wciskają nam nowy standard mimo, że nie zawsze go potrzebujemy.

Jakość obrazu - bez rewelacji

Gdyby ten 65-calowy telewizor FullHD miał inne parametry obrazu na wysokim poziomie, byłaby to w tej cenie całkiem ciekawa propozycja. Niestety, rzeczywistość wygląda trochę mniej kolorowo - zarówno metaforycznie, jak i dosłownie.

Panasonic nie wysilił się na wymyślanie różnych dziwnych i nic nie wnoszących nazw technologii, które mają cokolwiek w tym telewizorze ulepszać. Mamy tylko jedną - High Contrast - która ma zapewnić wysoki kontrast oraz bogatą tonację kolorów.

Niestety, gdy zagłębimy się w zakamarki internetu, to okaże się, że ludzie nie do końca są zadowoleni z tego co wyświetla monstrum Panasonica. Najbardziej dostało się częstotliwości odświeżania matrycy, która wynosi jedynie 50 Hz. To bardzo mało jak na współczesne standardy. Wada ta ujawnia się w szybkich i dynamicznych scenach. Ruchome obiekty są wtedy mniej ostre, a nawet pozostawiają za sobą coś w rodzaju smug.

Obraz

Podstawowe Smart TV i niski pobór prądu

Producent nie podaje zbyt dużo danych na temat zastosowanego oprogramowania. Wydaje się, że to jest okrojone do niezbędnego minimum. Panasonic określa je mianem Essential Apps. Jak nietrudno się domyślić, jest to po prostu kilka specjalnie przygotowanych z myślą o dużym ekranie aplikacji. Zaawansowanej platformy Smart TV w tym przypadku niestety nie uświadczymy.

Nie uświadczymy też wysokich rachunków za prąd. Model Panasonic C320E jest bowiem bardzo energooszczędny. Jest to klasa energetyczna A+, co nie jest standardem wśród współczesnych telewizorów.

Jakość kontra immersja

Panasonic Viera C320E to telewizor dla ludzi, dla których ważniejsze od samej jakości obrazu są imersja i kinowe doznania. Telewizor o przekątnej 65 cali (164 cm!) jest ogromny nawet jak na dzisiejsze standardy. Warto wiedzieć, że pojedynczych pikseli nie ujrzymy już z odległości 2,75 metrów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.