Panel fotowoltaiczny, który mieści się w dłoni. Rekord efektywności

Niemieccy naukowcy opracowali mini panel fotowoltaiczny, który mieści się w dłoni. Nie jest to pierwszy tego typu wynalazek. Tym razem padł jednak rekord efektywności tego typu sprzętu.

Panel fotowoltaiczny, który mieści się w dłoni. Rekord efektywności

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer ISE opracowali mini panel fotowoltaiczny o rekordowej efektywności. W stworzonym przez nich module osiągnęła ona bowiem poziom 13,94 proc.

Zbudowany przez naukowców panel składa się z dziewięciu ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 1,1 centymetra kwadratowego każde. Ustanowienie nowego rekordu wśród tak małych paneli fotowoltaicznych było możliwe dzięki osiągnięciu efektywności ogniwa na poziomie 14,9 procent. Te zostały opracowane już we wrześniu 2020, jednak dopiero teraz, po roku, udało się połączyć je w jeden moduł.

Dr Uli Wurfel, kierownik działu fotowoltaiki organicznej i perowskitowej w Fraunhofer ISE powiedział, że jest zadowolony z wyników badań i optymistycznie patrzy w przyszłość. Spodziewa się, że w najbliższych miesiącach naukowcy będą w stanie dokonać kolejnych ulepszeń.

Ogniwa fotowoltaiczne udało się połączyć dzięki wykorzystaniu technologii laserowej. W przyszłości badacze chcą wykorzystać metodę produkcji roll-to-roll, która umożliwia produkcję modułów słonecznych w sposób podobny, w jaki produkuje się folie. Nie ujawniono jednak jeszcze szczegółów dotyczących planów produkcyjnych.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.