Panel fotowoltaiczny, który mieści się w dłoni. Rekord efektywności
Niemieccy naukowcy opracowali mini panel fotowoltaiczny, który mieści się w dłoni. Nie jest to pierwszy tego typu wynalazek. Tym razem padł jednak rekord efektywności tego typu sprzętu.
03.09.2021 | aktual.: 08.03.2022 13:50
Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer ISE opracowali mini panel fotowoltaiczny o rekordowej efektywności. W stworzonym przez nich module osiągnęła ona bowiem poziom 13,94 proc.
Zbudowany przez naukowców panel składa się z dziewięciu ogniw fotowoltaicznych o powierzchni 1,1 centymetra kwadratowego każde. Ustanowienie nowego rekordu wśród tak małych paneli fotowoltaicznych było możliwe dzięki osiągnięciu efektywności ogniwa na poziomie 14,9 procent. Te zostały opracowane już we wrześniu 2020, jednak dopiero teraz, po roku, udało się połączyć je w jeden moduł.
Dr Uli Wurfel, kierownik działu fotowoltaiki organicznej i perowskitowej w Fraunhofer ISE powiedział, że jest zadowolony z wyników badań i optymistycznie patrzy w przyszłość. Spodziewa się, że w najbliższych miesiącach naukowcy będą w stanie dokonać kolejnych ulepszeń.
Ogniwa fotowoltaiczne udało się połączyć dzięki wykorzystaniu technologii laserowej. W przyszłości badacze chcą wykorzystać metodę produkcji roll-to-roll, która umożliwia produkcję modułów słonecznych w sposób podobny, w jaki produkuje się folie. Nie ujawniono jednak jeszcze szczegółów dotyczących planów produkcyjnych.