Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Budowa ukończona

Powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Dzięki współpracy firm eSoleo i PAK Serwis możliwy był montaż 155 tys. modułów fotowoltaicznych. Farma o mocy 70 MW jest już gotowa, a w planach jest jej rozbudowa.

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, Brudzew
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, Brudzew
Źródło zdjęć: © Twitter

W Brudzewie w powiecie tureckim powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Elektrownia o łącznej mocy 70 MW stanęła dzięki współpracy firm eSoleo i PAK Serwis. ZE PAK informuje, jednak, że to dopiero początek. Docelowo farma ma mieć moc aż 1000 MW.

Jak podkreśla Piotr Woźny, prezes ZE PAK, montaż 155 tysięcy modułów zajął 180 dni. Projekt został zrealizowany na terenach pogórniczych, a za finansowanie całości odpowiada Bank Pekao SA, PKO Bank Polski i mBank.

Ile kosztowała największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Budżet projektu budowy farmy fotowoltaicznej w Brudzewie to 188,9 milionów złotych. Farma powinna zacząć produkować energię w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zawarto już umowę z firmą Energa-Operator. Teraz należy tylko dopiąć wszelkie formalności związane z uruchomieniem obiektu.

W planach są już dwa dalsze etapy rozbudowy farmy. Pierwszym krokiem będzie zwiększenie mocy z 70 MW do 250 MW. Kolejnym - dalsza rozbudowa obiektu, aż jego moc osiągnie 1000 MW. Obecnie największa pracująca już farma fotowoltaiczna w Polsce ma moc 3,77 MW.

Czysta energia do produkcji wodoru

Powstała w Brudzewie elektrownia fotowoltaiczna ma być połączona z hydrolizerem do produkcji zielonego wodoru. ZE PAK już teraz prowadzi prace projektowe związane z rozbudową infrastruktury związanej z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

Chodzi tu o budowę wytwórni wodoru na terenie Elektrowni Konin. Ma ona powstać w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową. Ponadto w planach jest zbudowanie stacji tankowania wodoru na terenie Konina i Warszawy.

Produkcja wodoru ma być w stu procentach zielona. Oznacza to, że do procesu elektrolizy będzie wykorzystywana wyłącznie energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.