Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Budowa ukończona

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Budowa ukończona

Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, Brudzew
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce, Brudzew
Źródło zdjęć: © Twitter
17.08.2021 07:31, aktualizacja: 08.03.2022 13:53

Powstała największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Dzięki współpracy firm eSoleo i PAK Serwis możliwy był montaż 155 tys. modułów fotowoltaicznych. Farma o mocy 70 MW jest już gotowa, a w planach jest jej rozbudowa.

W Brudzewie w powiecie tureckim powstała największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Elektrownia o łącznej mocy 70 MW stanęła dzięki współpracy firm eSoleo i PAK Serwis. ZE PAK informuje, jednak, że to dopiero początek. Docelowo farma ma mieć moc aż 1000 MW.

Jak podkreśla Piotr Woźny, prezes ZE PAK, montaż 155 tysięcy modułów zajął 180 dni. Projekt został zrealizowany na terenach pogórniczych, a za finansowanie całości odpowiada Bank Pekao SA, PKO Bank Polski i mBank.

Ile kosztowała największa farma fotowoltaiczna w Polsce?

Budżet projektu budowy farmy fotowoltaicznej w Brudzewie to 188,9 milionów złotych. Farma powinna zacząć produkować energię w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zawarto już umowę z firmą Energa-Operator. Teraz należy tylko dopiąć wszelkie formalności związane z uruchomieniem obiektu.

W planach są już dwa dalsze etapy rozbudowy farmy. Pierwszym krokiem będzie zwiększenie mocy z 70 MW do 250 MW. Kolejnym - dalsza rozbudowa obiektu, aż jego moc osiągnie 1000 MW. Obecnie największa pracująca już farma fotowoltaiczna w Polsce ma moc 3,77 MW.

Czysta energia do produkcji wodoru

Powstała w Brudzewie elektrownia fotowoltaiczna ma być połączona z hydrolizerem do produkcji zielonego wodoru. ZE PAK już teraz prowadzi prace projektowe związane z rozbudową infrastruktury związanej z produkcją i wykorzystaniem wodoru.

Chodzi tu o budowę wytwórni wodoru na terenie Elektrowni Konin. Ma ona powstać w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową. Ponadto w planach jest zbudowanie stacji tankowania wodoru na terenie Konina i Warszawy.

Produkcja wodoru ma być w stu procentach zielona. Oznacza to, że do procesu elektrolizy będzie wykorzystywana wyłącznie energia elektryczna pochodząca z odnawialnych źródeł energii.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (63)