Panel słoneczny produkuje wodór. Innowacja z Belgii

Fotowoltaika może iść w parze z wytwarzaniem wodoru. Wykorzystanie zielonej energii jest ekologiczne i ekonomiczne. Naukowcy z Belgii opracowali jednak nowoczesny system, w którym sam panel odpowiada za wytwarzanie wodoru.

Panel słoneczny produkujący wodór
Panel słoneczny produkujący wodór
Źródło zdjęć: © kuleuven.be

Wykorzystanie wodoru w energetyce pozwala na wygodne magazynowanie energii. Może być on zatem jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów związanych z energetyką odnawialnych. Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego opracowali specjalny panel, który zasilany energią słoneczną wytwarza wodór z wody znajdującej się w powietrzu.

Sprawność procesu produkcji wodoru przy wykorzystaniu tego nietypowego panelu słonecznego jego wynalazcy oceniają na 15 procent. Ma być to więcej, niż w przypadku obecnie stosowanych procesów produkcji wodoru. W odniesieniu do belgijskich warunków pogodowych oceniono, że panel taki jest w stanie wyprodukować średnio 250 litrów wodoru dziennie.

Tom Bosserez, jeden z twórców panelu, twierdzi, że 20 tego typu paneli wystarczy do zasilenia i ogrzania dobrze izolowanego, ogrzewanego pompą ciepła domu przez całą zimę. W połączeniu z kolektorami słonecznymi i klasyczną fotowoltaiką energii powinno wystarczyć na cały rok.

Twórcy zaznaczają też, jak dużą zaletą jest możliwość łatwego magazynowania wodoru. Jego nadwyżki mogą być ich zdaniem oddawane do sieci gazowej lub magazynowane celem wykorzystania ich podczas miesięcy zimowych.

Zimą tego roku ruszyły testy paneli wodorowych we współpracy z belgijską firmą Fluxys. Przedsiębiorstwo to zajmuje się rozwojem infrastruktury i technologii związanych z energetyką gazową.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (66)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.