Panel słoneczny produkuje wodór. Innowacja z Belgii

Panel słoneczny produkujący wodór
Panel słoneczny produkujący wodór
Źródło zdjęć: © kuleuven.be

12.12.2021 08:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Fotowoltaika może iść w parze z wytwarzaniem wodoru. Wykorzystanie zielonej energii jest ekologiczne i ekonomiczne. Naukowcy z Belgii opracowali jednak nowoczesny system, w którym sam panel odpowiada za wytwarzanie wodoru.

Wykorzystanie wodoru w energetyce pozwala na wygodne magazynowanie energii. Może być on zatem jednym ze sposobów na rozwiązanie problemów związanych z energetyką odnawialnych. Naukowcy z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego opracowali specjalny panel, który zasilany energią słoneczną wytwarza wodór z wody znajdującej się w powietrzu.

Sprawność procesu produkcji wodoru przy wykorzystaniu tego nietypowego panelu słonecznego jego wynalazcy oceniają na 15 procent. Ma być to więcej, niż w przypadku obecnie stosowanych procesów produkcji wodoru. W odniesieniu do belgijskich warunków pogodowych oceniono, że panel taki jest w stanie wyprodukować średnio 250 litrów wodoru dziennie.

Tom Bosserez, jeden z twórców panelu, twierdzi, że 20 tego typu paneli wystarczy do zasilenia i ogrzania dobrze izolowanego, ogrzewanego pompą ciepła domu przez całą zimę. W połączeniu z kolektorami słonecznymi i klasyczną fotowoltaiką energii powinno wystarczyć na cały rok.

Twórcy zaznaczają też, jak dużą zaletą jest możliwość łatwego magazynowania wodoru. Jego nadwyżki mogą być ich zdaniem oddawane do sieci gazowej lub magazynowane celem wykorzystania ich podczas miesięcy zimowych.

Zimą tego roku ruszyły testy paneli wodorowych we współpracy z belgijską firmą Fluxys. Przedsiębiorstwo to zajmuje się rozwojem infrastruktury i technologii związanych z energetyką gazową.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)