Panele fotowoltaiczne będą ładniejsze. Włosi wpadli na świetny pomysł
Włoski start-up Sunspeker opracował nowy model paneli fotowoltaicznych, który pozwala lepiej dostosować instalację do otaczającego środowiska. Nowe rozwiązanie sprowadza się do specjalnej folii, dzięki czemu sprzęt będzie lepiej komponował się z otoczeniem. Przy okazji może być to nowy pomysł na reklamę.
27.11.2023 10:00
Wielu projektantów nieustanie zastanawia się, jak zrównoważyć zapotrzebowanie na energię odnawialną z poszanowaniem aspektu wizualnego i konicznością integracji nowych technologii z istniejącą architekturą.
Rozwiązaniem mogą być specjalne naklejki na panele fotowoltaiczne, które stają się coraz popularniejszą koncepcją. Niedawno pisaliśmy o pomyśle szwajcarskiej firm PV-Print. To nie jedyny taki projekt. O pomyśle włoskiego start-upu Sunspeker zrobiło się głośno już jakiś czas temu. Teraz projekt został usprawniony i ujawniono więcej szczegółów technicznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Panele fotowoltaiczne niczym kameleon
Serwis Energy Italia opisuje nowy projekt jako sposób na poprawę wyglądu paneli słonecznych. Cześć klientów nie decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych właśnie ze względów estetycznych. Panele typu kameleon mają być rozwiązaniem tego problemu - pozwolą generować energię, a przy tym będą się komponować z miejskim krajobrazem i przyrodą.
Włoski start-up Sunspeker opracował przezroczystą folię, która pozwala ukryć instalację pod dowolną grafiką. Zastosowany materiał pozwala poprawić estetykę paneli fotowoltaicznych, a przy tym nadaje się do recyklingu. Co ważne, panel zachowuje przy tym aż do 90% swojej skuteczności. Wiemy, że firma zamierza dalej rozwijać swój projekt.
Panele słoneczne nowym sposobem na reklamę?
Pomysł Włochów może mieć także inne zastosowania. Ogromne powierzchnie na elewacjach i dachach domów z panelami fotowoltaicznymi mogą być wykorzystane także jako nośnik reklamy.
Eksperci z serwisu ZnajdźReklamę.pl wskazują, że specjalna folia może zrewolucjonizować branżę fotowoltaiczną, czyniąc to rozwiązanie jeszcze tańszym. Otrzymujemy bowiem nie tylko panel słoneczny, który generuje energię do zasilania nieruchomości, ale też kompleksowy wyświetlacz cyfrowy zasilany wyłącznie poprzez fotowoltaikę. Pomysł start-upu Sunspeker sprawi, że będzie taniej i ekologicznie.
Paweł Maziarz, dziennikarz Gadżetomanii