Fotowoltaika na balkonie. Niemcy przyznają dofinansowanie

Niemcy zdecydowanie chcą popularyzować niewielkie instalacje fotowoltaiczne montowane w blokach. Fotowoltaika na balkonie może być teraz jeszcze bardziej opłacalna. Mieszkańcy Berlina otrzymają dofinansowanie.

Fotowoltaika na balkonach.
Fotowoltaika na balkonach.
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | sandra zuerlein

28.02.2023 15:53

Instalacja fotowoltaiczna pozwala na redukcję wysokości rachunków za energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne trafiają jednak przede wszystkim na dachy budynków jednorodzinnych. Niemcy dostrzegają ich potencjał w przypadku bloków i chcą zachęcić ludzi do montowania fotowoltaiki na balkonach.

Dziennikarze serwisu gramwzielone.pl informują o tym, że w Berlinie można już składać wnioski na dofinansowanie montażu instalacji fotowoltaicznej na balkonie budynku wielorodzinnego. Co ciekawe, pieniądze mogą trafić nie tylko do właścicieli lokali, ale także do najemców. Potrzebna jest tylko zgoda posiadacza nieruchomości na montaż tego rodzaju instalacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Instalacje fotowoltaiczne na balkonach mają powstawać w ramach programu SolarPlus. Mieszkańcy Berlina mogą liczyć na całkiem wysokie wsparcie finansowe ze strony władz - za montaż paneli fotowoltaicznych na balkonie można otrzymać 500 euro.

Aby otrzymać 500 euro na montaż instalacji fotowoltaicznej na balkonie, trzeba spełnić kilka warunków. Po pierwsze podstawowy adres zamieszkania musi znajdować się w Berlinie. Ponadto w momencie składania wniosku instalacja PV nie może być przez wnioskodawcę ani kupiona, ani zamówiona.

Przed realizacją inwestycji, osoba zamawiająca musi skonsultować się z profesjonalnym przedsiębiorstwem, które zajmuje się fotowoltaiką, w celu określenia możliwości montażu instalacji fotowoltaicznej na balkonie oraz określi, jaka może być dopuszczalna moc takiej elektrowni. Co ważne - początkowe koszty inwestycji ponosi osoba zamawiająca instalację.

W Polsce również coraz głośniej mówi się o instalacjach fotowoltaicznych w budynkach jednorodzinnych. W 2023 r. ruszyła możliwość pozyskania o wiele większych kwot na ten cel, niż miało to miejsce wcześniej. Nadal jednak decyzję o budowie instalacji muszą podejmować zarządcy budynków lub ich właściciele. Instalacje balkonowe to nadal rzadkość, na którą pozwalają sobie nieliczni.

Karol Kołtowski, dziennikarz Gadżetomanii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.