Panele fotowoltaiczne na płocie. Nowy sposób na ekologiczną energię?
18.09.2024 11:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Fotowoltaika może być promowana na wiele różnych sposobów. Niemiecka firma Green Akku stworzyła system, który umożliwia pionowy montaż paneli słonecznych na ogrodzeniach. To innowacyjne podejście może zachęcić kolejnych inwestorów do zakupu takich rozwiązań.
W ostatnich latach fotowoltaika zyskała na popularności jako ekologiczne źródło energii. Coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli słonecznych na dachach swoich domów, ale nową i coraz bardziej interesującą alternatywą staje się montaż paneli na płotach. To innowacyjne rozwiązanie pozwala efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, jednocześnie zachowując walory estetyczne posesji. Czy panele fotowoltaiczne na płocie mogą stać się przyszłością ekologicznej energii? Sprawdźmy, jak działa ten system i jakie korzyści może przynieść w codziennym życiu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmień ogrodzenie w elektrownię słoneczną
Firma Green Akku opracowała system o nazwie ZaunPV, który pozwala na przekształcenie ogrodzenia w małą elektrownię słoneczną. System montażowy zaprojektowano tak, aby był łatwy do zainstalowania i działał na zasadzie "plug and play". Producent informuje, że panele mogą być zamocowane na różnych rodzajach ogrodzeń.
Każdy zestaw zawiera moduł fotowoltaiczny, elementy montażowe oraz mikroinwerter. Na stronie producenta można znaleźć różne warianty ZaunPV o mocy 335 Wp albo 390 Wp dla pojedynczych paneli oraz zestawy złożone z dwóch modułów, które generują odpowiednio 670 i 780 Wp. Ceny takich zestawów w Niemczech wahają się od 416 do 797 euro.
Czy warto postawić na to innowacyjne rozwiązanie?
Zaletą pionowo montowanych paneli fotowoltaicznych jest większa efektywność w okresach, gdy słońce jest nisko nad horyzontem, czyli rano i wieczorem. Jest to szczególnie korzystne w miesiącach zimowych.
Firma zaleca instalację paneli na ogrodzeniach skierowanych na południe albo w konfiguracji wschód-zachód. Tego typu układ pozwala na generowanie energii zarówno rano, jak i wieczorem, co zwiększa autokonsumpcję energii w gospodarstwach domowych.
Green Akku znana jest z oferowania nietypowych rozwiązań fotowoltaicznych. Ostatnio na łamach Gadżetomanii opisano projekt firmy związany z fotowoltaiką na balkonach. W Niemczech tego rodzaju instalacje cieszą się rosnącą popularnością, a lokalne samorządy coraz częściej oferują dofinansowania, wspierając tym samym rozwój fotowoltaiki w miastach.