Oszczędzanie energii w domu. Praktyczne wskazówki na mniejsze rachunki
16.09.2024 21:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niskie temperatury mają bezpośredni wpływ na wzrost kosztów życia, zwłaszcza jeśli chodzi o ogrzewanie, które z każdym rokiem jest znacznie droższe niż w poprzednim. Jak możemy zmniejszyć nasze rachunki? Jednym ze skutecznych sposobów jest racjonalne gospodarowanie ciepłą wodą.
Oszczędzanie energii w domu to nie tylko sposób na obniżenie rachunków, ale również istotny krok w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia. W dobie rosnących kosztów energii i coraz większej świadomości ekologicznej, wprowadzanie prostych, ale skutecznych zmian w codziennych nawykach może przynieść znaczące oszczędności. W artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zredukować zużycie energii, jednocześnie dbając o komfort i funkcjonalność domowego środowiska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego warto wziąć prysznic zamiast kąpieli?
Każde dziecko wie, że prysznic zużywa mniej wody niż kąpiel w wannie. Jeśli przyjrzeć się wydatkom na ciepłą wodę, widać, że prysznic może być efektywnym sposobem na oszczędności.
Z danych Forum Energii wynika, że wanna mieści przeciętnie 150-200 litrów wody, podczas gdy prysznic zużywa 10-15 litrów na minutę. Jeśli weźmiemy 10-minutowy prysznic, zużyjemy o około 50 litrów mniej wody.
Oszczędności wynikające z brania prysznica zamiast kąpieli zależą od wielu czynników, w tym od temperatury wody i metody jej podgrzewania. Ogólnie rzecz biorąc, prysznic pozwala zaoszczędzić około 25% energii potrzebnej do podgrzania wody.
Perlator - klucz do oszczędności
Perlator, czyli siatka na wylewce kranu, może wydawać się niepozorny, ale potrafi przynieść spore oszczędności. Kosztuje kilka lub kilkanaście złotych, a jego zastosowanie przekłada się na mniejsze zużycie wody i energii.
Dzięki perlatorowi strumień wody jest napowietrzony, co sprawia wrażenie większego ciśnienia. Według danych Forum Energii zastosowanie tego urządzenia może zmniejszyć zużycie energii o 10-50%, a oszczędności wody mogą sięgać 90%.
Czy warto zmniejszyć ciśnienie wody w kranie?
To rozwiązanie jest ekstremalne i zalecane w określonych sytuacjach. Zmniejszenie ciśnienia wody może sprawić, że korzystanie z niej będzie mniej komfortowe, ale jednocześnie pozwoli na znaczne oszczędności.
Aby zmniejszyć ciśnienie w kranie, można polegać na redukcji go na zaworze przy wodomierzu lub zainstalować reduktor ciśnienia. Koszt tego drugiego rozwiązania, wraz z instalacją, wynosi około 200 złotych.
Niższe ciśnienie wody może prowadzić do mniejszego jej zużycia, zwłaszcza gdy użytkownicy niewłaściwie dostosowują strumień wody do swoich potrzeb. Redukcja ciśnienia może przynieść oszczędności rzędu nawet 50%.
Woda a pranie - jak oszczędzić?
Pralka jest jednym z bardziej energochłonnych urządzeń w domu, co wynika z konieczności podgrzewania dużej ilości wody. Aby zaoszczędzić na praniu, warto zmniejszyć liczbę cykli prania do minimum. Dla dobra naszych ubrań oraz portfela dobrze jest również obniżyć temperaturę prania, co zależy od rodzaju tkanin i poziomu ich zabrudzenia.
Z danych Forum Energii wynika, że jeden cykl prania w pełni załadowanej pralki może przynieść około 35% oszczędności energii w porównaniu do dwóch cykli z niepełnym wsadem. Dodatkowo, zmniejszone zostaje również zużycie wody.