Panele słoneczne można zhakować. Problem dotyczy milionów instalacji
Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI), rządowy inspektorat infrastruktury cyfrowej w Holandii alarmuje o ogromnej podatności paneli fotowoltaicznych na ataki hakerów. Według badań inspektoratu, żadne ze zbadanych urządzeń nie spełniało wymogów cyberbezpieczeństwa.
30.05.2023 16:01
Zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju
W ostatnich latach liczba instalacji paneli słonecznych w Holandii gwałtownie wzrosła. W 2015 roku było około 1,8 miliona instalacji, a w 2021 roku liczba wzrosła do 16,3 miliona.
Problem w tym, że można je łatwo zhakować - miliony systemów obsługujących panele fotowoltaiczne mają zbyt słabe zabezpieczenia. Zdaniem RDI, taka sytuacja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Słabe bezpieczeństwo cybernetyczne instalacji paneli słonecznych może spowodować ogromne szkody" – twierdzi Fabian Verkuijlen z RDI na łamach dziennika "De Telegraaf". Jako przykład podaje możliwość zdalnego wyłączenia paneli przez hakerów, przez co gospodarstwa domowe mogą zostać pozbawione prądu. Może to również spowodować zakłócenia w innych urządzeniach w żegludze i lotnictwie, w systemie łączności dla służb ratowniczych C2000 oraz w radiu i telewizji.
Z badań inspektoratu wynika, iż żadne ze zbadanych urządzeń fotowoltaicznych nie spełniało wymogów cyberbezpieczeństwa. "Pytanie nie brzmi, czy nastąpi włamanie, ale kiedy to się stanie" – ostrzega Verkuijlen.