Pięć polskich komputerów wśród 500 najpotężniejszych na świecie

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie może poszczycić się najlepszym komputerem w Polsce. Znajdujący się  na niej ZEUS zajął jednak dopiero... 161. miejsce w międzynarodowym rankingu 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. Pojawiły się w nim także cztery inne z naszego kraju. Jakie?

Pięć polskich komputerów wśród 500 najpotężniejszych na świecie
Henryk Tur

05.06.2010 21:00

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie może poszczycić się najlepszym komputerem w Polsce. Znajdujący się  na niej ZEUS zajął jednak dopiero... 161. miejsce w międzynarodowym rankingu 500 najpotężniejszych komputerów na świecie. Pojawiły się w nim także cztery inne z naszego kraju. Jakie?

20 miejsc za "Zeusem" znajduje się Galera należąca do Centrum Informacji Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej. Na 245. pozycji został umieszczony komputer Nasza Klasa, na 305. Communications Company, zaś 422 miejsce przypadło komputerowi Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Kryteria klasyfikacji to między innymi liczba i typ rdzeni, maksymalna wydajność w teście LINPACK, a także moc systemu w kilowatach. Ranking TOP500 prowadzony jest od 17 lat, zaś wyniki ogłaszane dwa razy do roku.

Przyjrzyjmy się "Zeusowi". Jego pamięć dyskowa wynosi 300 terabajtów, zaś moc to 25 teraflopów (25 * 10^12 obliczeń na sekundę). Używa się w nim systemu operacyjnego Scientific Linux. "Zeusa" wykorzystuje się do modelowania projektów energetycznych związanych z pracami nad Węzłem Wiedzy i Innowacji, a także lokalizację obliczeń klastra LifeScience, pracach CERN czy też złożonych obliczeń z dziedziny chemii, biologii i nanotechnologii.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/06/Jaguar.jpg)

Zwycięzca rankingu to "Jaguar". Komputer znajduje się w USA, a konkretnie w Departamencie Energetycznym Oak Ridge w stanie Tennessee. Tutaj moc obliczeniowa wynosi 1,75 petaflopów na sekundę (1 petaflop to to 1000 trylionów operacji na sekundę). Miejsce drugie to znajdujący się w Chinach (Shenzhen) "Nebulae" - 1,271 petaflopów/s, zaś trzecie to "Roadrunner" w Los Alamos - 1,04 petaflopów. najsilniejszy komputer w Europie mają Niemcy w Forschungszentrum Juelich (Nadrenia-Północna Westfalia). Jego moc to 825,5 teraflopów na sekundę. Zwie się on IBM BlueGene/P.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.