Pierwsze takie osiedle w Polsce. Wodór odegra kluczową rolę

Pierwsze takie osiedle w Polsce. Wodór odegra kluczową rolę

Projekt osiedla zasilanego wodorem w Środzie Śląskiej
Projekt osiedla zasilanego wodorem w Środzie Śląskiej
Źródło zdjęć: © pddsa.com.pl
14.10.2021 10:14, aktualizacja: 08.03.2022 13:44

Spółka Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen z Grupy Sescom podpisały list intencyjny, którego owocem ma być budowa wyjątkowego osiedla. Powstanie tam 1,8 tys. mieszkań, które będą ogrzewane przy użyciu technologii wodorowej.

Środa Śląska będzie mogła pochwalić się wyjątkowym osiedlem. Około 1,8 tysiąca mieszkań, które na nim powstaną, będą zasilane i ogrzewanie przy pomocy wodoru. Projekt ten, będący owocem współpracy spółek Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen, będzie pierwszym tego typu osiedlem w Polsce.

- Cały czas poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne, przyjazne dla człowieka i środowiska. Zależy nam także, by angażować w te działania najlepsze polskie firmy. Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele - mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

- Oprócz planów ogrzewania wodorem naszych domów w Środzie Śląskiej podpisaliśmy także list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej - dodaje.

Projekt osiedla w Środzie Śląskiej wpisuje się w strategię osiągania neutralności klimatycznej. Zakłada ona, że do 2050 roku Europa będzie korzystać z energii pochodzącej z wodoru w znacznie większym stopniu. Obecnie wodór dostarcza mniej niż 2 procent energii, a w połowie bieżącego wieku ma on spełniać nasze potrzeby w 13-14 procentach.

- Rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest niezbędne, jeśli chcemy osiągnąć długotrwałe cele ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami - mówi Sławomir Halbryt, Prezes Zarządu SES Hydrogen oraz Sescom S.A.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)