Pierwszy na świecie komórkowy wyścig [wideo]

Wcale nie chodzi tutaj o wyścigi wibrujących telefonów komórkowych, ale o te małe cegiełki, z których zbudowany jest cały świat natury. Naukowcy postanowili wystawić komórki do niebywałego współzawodnictwa. O co tu właściwie biega?

Pierwszy na świecie komórkowy wyścig [wideo]
Grzegorz Nowak

Wcale nie chodzi tutaj o wyścigi wibrujących telefonów komórkowych, ale o te małe cegiełki, z których zbudowany jest cały świat natury. Naukowcy postanowili wystawić komórki do niebywałego współzawodnictwa. O co tu właściwie biega?

Zapewne w Waszych głowach pojawia się pytanie - wyścigi komórek? Jak to w ogóle możliwe? Procedura wyglądała następująco: laboratoria z całego świata przesyłały zamrożone próbki do francuskiego Institut de Recherche en Technologies et Sciences pour le Vivant (IRTSV). Na miejscu zawodnicy byli umieszczani na laboratoryjnych szalkach, gdzie znajdowały się specjalne tory wyścigowe o szerokości 400 mikronów. To właśnie po nich poruszały się komórki, starając się zdobyć tytuł najszybszej.

Zwycięzcą okazały się komórki macierzyste z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze, które poruszały się z zawrotną prędkością 5,2 mikrona na minutę. Żeby zaobserwować tak niewielki ruch, kamery cyfrowe śledziły zmagania zawodników przez 24 godziny. Ich prędkość była analizowana dzięki oprogramowaniu dostarczonemu przez Institute Curie w Paryżu.

Po co jednak w ogóle organizować takie wyścigi? Wbrew pozorom to nie tylko zabawa, ale również bardzo istotne badania w dziedzinie leczenia raka. Komórki rakowe potrafią same poruszać się po organizmie i wyniki badań pozwolą odpowiedzieć na pytanie, jak tego dokonują. Ruch komórek pomoże również naukowcom zrozumieć specyfikę embrionalnego rozwoju człowieka.

W wyścigu brało udział ponad 70 różnych komórek z 50 placówek naukowych na całym świecie. Nie pozostaje nic innego, jak zaczekać do przyszłego roku i zobaczyć, czy tegoroczni mistrzowie będą w równie dobrej formie.

World's fastest cells race on petri dish

Źródło: dvice.com

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.