Pierwszy taki w Europie. Polska uruchomi symulator reaktora jądrowego
Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiada uruchomienie w Polsce symulatora jądrowego "jeden do jednego". To będzie pierwszy taki obiekt w całej Europie, który powstanie w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat – zapowiada minister Przemysław Czarnek.
W środę w Warszawie wiceprezes Orlen Synthos Green Energy Dawid Jackiewicz i wiceprezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Remigiusz Kopoczek podpisali list intencyjny dotyczący powstania Europejskiego Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. W wyniku umowy powstać ma - jak mówił Czarnek - pierwszy w Europie symulator reaktora jądrowego, na którym kształcić się będą inżynierowie jądrowi. Współpraca ma też zagwarantować wsparcie ze strony instytutów wchodzących w skład Sieci Badawczej Łukasiewicz. Ośrodek będzie szkolić przyszłych inżynierów jądrowych, a także prowadzić działalność informacyjno-edukacyjną w zakresie szeroko pojętego przemysłu energetycznego. Ma być uruchomiony w 2027 r.
W Polsce brakuje inżynierów jądrowych
- Zapotrzebowanie na energetyków, na inżynierów jądrowych, atomistów jest ogromne, i zainteresowanie młodych ludzi tym kierunkiem jest bardzo duże, stąd przystąpiliśmy (...) kilka miesięcy temu do porozumienia między Ministerstwem Edukacji i Nauki, Orlenem i sześcioma naszymi uczelniami technicznymi w całej Polsce. Dziś dwie rzeczy dodatkowe - powiedział minister edukacji i nauki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Spopularyzowani odc. 1 - SmartHEAL
- Pierwsza: do naszego porozumienia przystępuje Sieć Badawcza Łukasiewicz, która za chwilę wraz z Orlen Synthos Green Energy podpisze umowę, której przedmiotem będzie wybudowanie pierwszego w Europie symulatora reaktora jądrowego na potrzeby kształcenia energetyków jądrowych, inżynierów jądrowych. Myślę, że nie tylko w Polsce, myślę, że nie tylko z Polski, ale również z Europy. To będzie jedyny symulator reaktora jądrowego "jeden do jednego" - zapowiedział szef MEiN.
Sprecyzował, że ma on powstać w perspektywie najbliższych trzech, czterech lat. - Stąd ci studenci, którzy zaczynają w tym roku naukę na kierunku energetyka jądrowa, będą już mogli skorzystać z tego europejskiego centrum z symulatorem reaktora jądrowego. To jest pierwsza rzecz, która nas tutaj dzisiaj łączy w ministerstwie - wskazał Czarnek. - Druga: do naszego porozumienia przystępują trzy kolejne uczelnie, chcą również u siebie kształcić studentów na tych kierunkach - dodał.
W środę przedstawiciele uczelni podpisali również aneks do listu intencyjnego w sprawie kształcenia kadr dla energetyki jądrowej z szefem MEiN i prezesem PKN Orlen Danielem Obajtkiem w związku z przystąpieniem do niego kolejnych szkół wyższych.
W styczniu br. list intencyjny o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa podpisali minister edukacji i nauki, PKN Orlen, Politechniki: Gdańska, Poznańska, Śląska, Warszawska, Wrocławska oraz Akademia Górniczo-Hutniczą w Krakowie. W środę do tego grona dołączyła Politechnika Koszalińska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Warszawski i Centrum Łukasiewicz.
Szef resortu edukacji i nauki poinformował także, że przekazał rektorom, iż rozmawiał z dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych prof. inż. Krzysztofem Kurkiem. - Wiem, że trwają rozmowy naszych politechnik z NCBJ po to, aby NCBJ stał się laboratorium atomowym, które będzie wykorzystywane na potrzeby kształcenia studentów. Zakomunikowałem państwu rektorom, że MEiN zwiększy odpowiednio subwencje wszystkim tym uczelniom, które będą korzystać z NCBJ, po to by pokryć koszty związane z kształceniem studentów właśnie w tym naszym laboratorium atomowym - podał minister.
Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę na to, że Polska musi przejść całkowitą transformację energetyczno-paliwową. - Bez możliwości połączenia dużego biznesu, jakim jest Orlen, bez możliwości połączenia ze światem nauki, nie zrobimy tego - powiedział.
- Jeżeli mamy w planie niebawem zacząć budować pierwszy reaktor - sądzę, że na przełomie roku 2025 i 2026 zaczniemy proces inwestycyjny - to musimy bardzo dużo zmienić - stwierdził.
- Minister (edukacji i nauki - PAP), który jest nam bardzo przychylny, chce stworzyć cały obiekt kształcenia w zakresie, byśmy również mogli przechodzić transformację w zakresie kształcenia, nowych kierunków, nowych możliwości i tego, co nas czeka w przyszłości - podkreślił Obajtek.
Prezes Orlenu zaznaczył, że chce w Europie stworzyć Europejskie Centrum Kształcenia Kadr dla Energetyki Jądrowej. - My nie tylko posiadamy wyłączność, jeżeli chodzi o SMR BWRX300 na obszar naszego kraju, ale tę wyłączność posiadamy zdecydowanie szerszą - dodał.
Zaznaczył, że symulator "pomoże kształcić młodzież i będzie współpracował ze wszystkimi uczelniami, z którymi mamy podpisaną umowę". - To jest dalszy etap. Po tym etapie jest po prostu praca w nowych elektrowniach - wyjaśnił.