Po co komu soundbar i dlaczego warto wydać na niego pieniądze?

Sięgamy coraz częściej po coraz wyższej klasy telewizory. Jednak nawet większość tych najlepszych, pomimo świetnej jakości obrazu, nie może zapewnić pełnego dźwięku na takim samym poziomie. Tu znajdziecie kilka argumentów za tym, czemu warto dokupić soundbar do telewizora.

Soundbar z Dolby Atmos
Soundbar z Dolby Atmos
Źródło zdjęć: © Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński

11.05.2020 | aktual.: 08.03.2022 15:29

Wystarczy jedynie zetknąć się osobiście raz nawet ze sprzętem z nie najwyższej półki, aby zrozumieć telewizor nie zapewni wybuchom czy strzelaninom w filmach akcji należytego "przytupu". Potem będzie to wam wręcz tylko przeszkadzać.

Dobrej klasy telewizor oczywiście jest również niemałym wydatkiem i często nas już potem nie stać na dodatkowe do niego gadżety. Zwłaszcza, że kino domowe potrafi kosztować czasem drugie tyle.

I tutaj właśnie przydatne mogą okazać się soundbary (inaczej: listwy głośnikowe). Tego rodzaju sprzęt ma wbudowane głośniki w obudowie, często także wielokanałowy surround, a więc z efektem przestrzennym i w zestawie z osobnym subwooferem, czyli tubą od niskich tonów.

Soundbar Sharp HT-SBW800
Soundbar Sharp HT-SBW800© Jakub Krawczyński

Nie oferują one tak ogromnej mocy jak pełny zestaw kina domowego, ale jest całkiem sporo modeli, które potrafią zaoferować bardzo dobry kompromis. Tym bardziej są przydatne, bo nie każdy może, choćby w bloku, pozwolić sobie na potężnie grające kino domowe.

Warto podkreślić, że soundbary są banalnie łatwe w instalacji i podłączeniu, dzięki m.in. technologii HDMI eARC, która jest częścią standardu HDMI 2.1. Te obecnie sprzedawane posiadają szereg funkcji sieciowych oraz bezproblemowo integrują się m.in. z konsolami do gier wideo.

Z drugiej strony te ze średniej i wyższej półki obsługują wiele dźwiękowych bajerów, które możemy kojarzyć z kina. Jednym z nich jest format dźwięku Dolby Atmos, zapewniający poczucie dobiegania odgłosów na różnej wysokości i z różnych stron.

Soundbary lepszej jakości, które posiadają zewnętrzny subwoofer dostarczają także potężnych basów, które powinny zadowolić wymagających kinomanów. Tak więc pomimo tego, że taka listwa głośnikowa jest pewnym kompromisem, wcale nie musi im brakować mocy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.