Po co komu soundbar i dlaczego warto wydać na niego pieniądze?

Po co komu soundbar i dlaczego warto wydać na niego pieniądze?

Soundbar z Dolby Atmos
Soundbar z Dolby Atmos
Źródło zdjęć: © Jakub Krawczyński
Jakub Krawczyński
11.05.2020 15:08, aktualizacja: 08.03.2022 15:29

Sięgamy coraz częściej po coraz wyższej klasy telewizory. Jednak nawet większość tych najlepszych, pomimo świetnej jakości obrazu, nie może zapewnić pełnego dźwięku na takim samym poziomie. Tu znajdziecie kilka argumentów za tym, czemu warto dokupić soundbar do telewizora.

Wystarczy jedynie zetknąć się osobiście raz nawet ze sprzętem z nie najwyższej półki, aby zrozumieć telewizor nie zapewni wybuchom czy strzelaninom w filmach akcji należytego "przytupu". Potem będzie to wam wręcz tylko przeszkadzać.

Dobrej klasy telewizor oczywiście jest również niemałym wydatkiem i często nas już potem nie stać na dodatkowe do niego gadżety. Zwłaszcza, że kino domowe potrafi kosztować czasem drugie tyle.

I tutaj właśnie przydatne mogą okazać się soundbary (inaczej: listwy głośnikowe). Tego rodzaju sprzęt ma wbudowane głośniki w obudowie, często także wielokanałowy surround, a więc z efektem przestrzennym i w zestawie z osobnym subwooferem, czyli tubą od niskich tonów.

Soundbar Sharp HT-SBW800
Soundbar Sharp HT-SBW800© Jakub Krawczyński

Nie oferują one tak ogromnej mocy jak pełny zestaw kina domowego, ale jest całkiem sporo modeli, które potrafią zaoferować bardzo dobry kompromis. Tym bardziej są przydatne, bo nie każdy może, choćby w bloku, pozwolić sobie na potężnie grające kino domowe.

Warto podkreślić, że soundbary są banalnie łatwe w instalacji i podłączeniu, dzięki m.in. technologii HDMI eARC, która jest częścią standardu HDMI 2.1. Te obecnie sprzedawane posiadają szereg funkcji sieciowych oraz bezproblemowo integrują się m.in. z konsolami do gier wideo.

Z drugiej strony te ze średniej i wyższej półki obsługują wiele dźwiękowych bajerów, które możemy kojarzyć z kina. Jednym z nich jest format dźwięku Dolby Atmos, zapewniający poczucie dobiegania odgłosów na różnej wysokości i z różnych stron.

Soundbary lepszej jakości, które posiadają zewnętrzny subwoofer dostarczają także potężnych basów, które powinny zadowolić wymagających kinomanów. Tak więc pomimo tego, że taka listwa głośnikowa jest pewnym kompromisem, wcale nie musi im brakować mocy.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)