Podróżnik w czasie uchwycony na fotografii z 1940 roku?

Na tę ciekawą fotografię natrafiono na oficjalnej stronie kanadyjskiego Bralorne Pioneer Museum. Źródło zdjęcia zdaje się potwierdzać jego autentyczność i wykluczać fotomontaż. Czy wygląd mężczyzny ze zdjęcia da się wytłumaczyć w inny sposób niż podróże w czasie?

Podróżnik w czasie uchwycony na fotografii z 1940 roku?
Marek Maruszczak

18.04.2010 | aktual.: 11.03.2022 15:24

Na tę ciekawą fotografię natrafiono na oficjalnej stronie kanadyjskiego Bralorne Pioneer Museum. Źródło zdjęcia zdaje się potwierdzać jego autentyczność i wykluczać fotomontaż. Czy wygląd mężczyzny ze zdjęcia da się wytłumaczyć w inny sposób niż podróże w czasie?

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/podroznikwczasie2.jpg)

Fotografia przedstawia ponowne otwarcie South Fork Bridge po powodzi. Wśród innych oglądających ubranych w sposób charakterystyczny dla tamtych czasów znalazł się mężczyzna, który zdecydowanie nie pasuje do otoczenia.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/podroznikwczasie1.jpg)

Po pierwsze, domniemany podróżnik w czasie ma na sobie coś co przypominahref="https://gadzetomania.pl/222-t-shirtow-w-niesamowitej-animacji-wideo,6703622677030529a"> t-shirt z nadrukiem i rozpinaną bluzę. Po drugie okulary przeciwsłoneczne wyglądają dość współcześnie. Wreszcie po trzecie w jego rękach można zauważyć gadżet, który zdaje się być kompaktowym aparatem fotograficznym.

Choć wydaje się, że wygląd fotografii można wytłumaczyć jedynie użyciem photoshopa, to wnikliwa analiza, o którą pokusiła się strona forgetomori rzuca na tę tajemnicę nieco światła. Okazuje się, że żaden z przedmiotów widocznych na zdjęciu nie był technicznie niedostępny w 1940 roku.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/sweter.jpg)

Jakość fotografii nie pozwala na dokładną identyfikację ubrania mężczyzny, więc T-shirt może spokojnie okazać się swetrem z naszytym emblematem, który był dość popularnym elementem ubioru w tamtych czasach. Po bliższym przyjrzeniu się bluzie, okazuje się, że to najprawdopodobniej również sweter ręcznej roboty, zapinany na guziki lub zupełnie pozbawiony zapięcia.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/podwojneubezpieczenie.jpg)

Kadr z filmu Podwójne Ubezpieczenie (1944) pokazuje, że również okulary przeciwsłoneczne przypominające te dostępne współcześnie były dostępne już 70 lat temu. Istnieje też możliwość, że mężczyzna nosi okulary do spawania.

Obraz
© [źródło](http://s2.blomedia.pl/gadzetomania.pl/images/2010/04/aparat.jpg)

Wreszcie aparat. Argumenty o zbyt dużej soczewce i małych rozmiarach samego korpusu są raczej nie trafione. Składany metalowy Kodak z tamtych czasów, nieźle pasuje do gadżetu widocznego na fotografii.

Wygląda więc na to, że mamy po prostu do czynienia z osobą, która ubrała się w nieodpowiedni do sytuacji sposób. Niestety to nie takie proste. Przyjrzyjcie się uważnie prawej ręce podróżnika. Możliwe, że został po prostu wklejony do fotografii i dlatego jego ręka wydaje się należeć do mężczyzny stojącego za nim. A może to po prostu niecodzienna perspektywa?

Pewności mieć nie możemy, więc jak myślicie? Co najlepiej tłumaczy wygląd zdjęcia? Photoshop, zbieg okoliczności, czy podróże w czasie?

Źródło: Forgetomori

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.