Podwodne drony dla amerykańskiej marynarki. Mogą pływać nawet przez pół roku

Amerykańska marynarka zamówiła wielkie, bezzałogowe okręty podwodne, budowane w ramach programu Extra Large Unmanned Underwater Vehicle (XLUUV), znanego również jako Orca. Kontrakt na budowę pierwszych czterech maszyn podpisał niedawno Boeing.

Demonstrator technologii Echo Voyager
Demonstrator technologii Echo Voyager
Źródło zdjęć: © Boeing
Łukasz Michalik

03.03.2019 | aktual.: 09.03.2022 09:06

Orca wprowadza nową jakość do podwodnych działań na morzu. Zamówione jednostki to 15-metrowe, wypierające około 50 ton bezzałogowce, bazujące na zbudowanym wcześniej demonstratorze technologii Echo Voyager. Kluczową cechą nowych, podwodnych maszyn będzie modułowa ładownia, pozwalająca na przenoszenie do 8 ton ładunku, zależnego od realizowanej misji.

Pół roku autonomicznego pływania

Mogą to być systemy uzbrojenia, rozpoznania, małe, latające bezzałogowce czy ładunki innego typu, przydatne m.in. podczas działań przeciwminowych. Okręt został wyposażony w hybrydowy napęd z silnikiem wysokoprężnym i elektrycznym. Zasięg został określony na 6500 -7500 mil morskich, a autonomia działania na 6 miesięcy.

Demonstrator technologii Echo Voyager
Demonstrator technologii Echo Voyager© Boeing

Co istotne, dron zostanie wyposażony w systemy nawigacyjne, pozwalające na samodzielne omijanie przeszkód, a także w system nawigacji zliczeniowej. Dzięki analizie prędkości, kierunku, a także wpływu takich czynników, jak m.in. prądy morskie, pozwala ona na określenie pozycji okrętu w czasie długotrwałego zanurzenia.

Boeing’s Echo Voyager: Welcome to the Family

Orca może działać bez wsparcia innych okrętów

Warto podkreślić, że nie jest to jedyny program tego typu, realizowany przez amerykańska flotę. W ramach oddzielnego programu trwają prace nad innymi bezzałogowcami, które będą stanowić wyposażenie załogowych, atomowych okrętów podwodnych typu Virginia.

Tym, co odróżnia program Orca, jest znacznie większa autonomia podwodnych maszyn, które będą mogły działać całkowicie niezależnie, bez wsparcia innych, załogowych okrętów.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.