Polacy masowo składają PIT‑y w Sieci. Głosować przez Internet też byśmy chcieli

Załatwianie urzędowych spraw przez Internet wciąż brzmi w Polsce jak science fiction. A szkoda, bo jeśli coś działa, to chętnie z tego korzystamy. 5 mln PIT-ów rozliczonych w tym roku online to najlepszy dowód.

Zmiana klimatu? Koniecznie!
Zmiana klimatu? Koniecznie!
Marta Wawrzyn

Minister administracji i cyfryzacji chce stworzyć w Polsce e-państwo – jeden portal, gdzie moglibyśmy załatwić różne sprawy urzędowe bez potrzeby udawania się osobiście do urzędów. Projekt wygląda bardzo ambitnie, bo teraz panuje jeden wielki bałagan, e-usług wciąż jest niewiele i na dodatek obywatele nie wiedzą, co mogą, a czego nie mogą załatwić przez Internet.

Jedna czwarta podatników rozlicza się przez Internet

PIT-y na szczęście przez Internet rozliczać się da i co roku korzysta z tej możliwości coraz więcej osób. W roku 2014 padł rekord – Polacy złożyli online ponad 5 mln rocznych zeznań podatkowych. "Gazeta Wyborcza" pisze, jak ta liczba rosła w kolejnych latach. Okazuje się, że w 2008 roku przez Internet rozliczyło się zaledwie 310 podatników (!), a rok później – 87 tysięcy. W 2011 roku deklarację w ten sposób złożyło 985 tys. osób, w 2012 roku już ponad 2 mln.

Obraz

Tempo, w jakim ta liczba rośnie, robi wrażenie i zarazem pokazuje, jak potrzebne są e-usługi. Wypełnianie urzędowych dokumentów przez Internet to nie kaprys, to oszczędność naszego czasu i potencjalna możliwość zaoszczędzenia pieniędzy przez państwo. Oczywiście przy założeniu, że prowadziłoby to do uszczuplenia administracji państwowej – co prawdopodobnie jest zbyt idealistycznym założeniem.

Następny krok: głosowanie bez wychodzenia z domu?

Świetnie, że przez Internet można już rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, ale na tym e-państwo nie może się zaczynać i kończyć. Polacy chcieliby móc załatwiać więcej spraw bez wychodzenia z domu.

Dobrym przykładem jest głosowanie w wyborach. Z badania CBOS i biura Rzecznika Praw Obywatelskich wynika, że aż 76% Polaków chciałoby, aby była możliwość oddać głos przez Internet. 44% ankietowanych jest zdania, że taką możliwość powinni mieć wszyscy, 32% - że tylko ci, którzy mają problemy z dotarciem do lokalu wyborczego. Tylko 18% uważa, że głosowanie w ten sposób nie powinno mieć miejsca.

Głosowanie przez Internet budzi ze zrozumiałych względów kontrowersje. Stworzenie bezpiecznego systemu, który nie będzie zaliczał żadnych wpadek, to trudna i droga sprawa. Ale w perspektywie czasu inwestowanie w e-państwo będzie się opłacać nam wszystkim.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.