Polacy najchętniej grają na laptopach. A jeśli nie lubią gier, to... z powodu swojego podeszłego wieku

Polacy najchętniej grają na laptopach. A jeśli nie lubią gier, to... z powodu swojego podeszłego wieku
Redakcja Gadżetomanii

22.11.2012 00:24, aktual.: 10.03.2022 12:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie konsole, nie smartfony, nawet nie wypasione stacjonarne pecety. To laptopy są najpopularniejsze wśród polskich graczy – wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos MediaCT i Interactive Software Federation of Europe. A w co grają nasi rodacy? W siecówki!

Nie konsole, nie smartfony, nawet nie wypasione stacjonarne pecety. To laptopy są najpopularniejsze wśród polskich graczy – wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos MediaCT i Interactive Software Federation of Europe. A w co grają nasi rodacy? W siecówki!

Zacznijmy od kwestii kluczowej: na ile wiarygodne są wyniki badania? Na pytania odpowiedziało 1335 respondentów, a więc nieco więcej niż w badaniu SW Research i Monday PR, o którym pisaliśmy niedawno (brało w nim udział 895 osób). Ale podobnie jak wtedy ankiety przeprowadzono wśród internautów, więc gracze, którzy pozostają offline, nie zostali uwzględnieni.

Na potrzeby raportu graczami zostali nazwani wszyscy, którzy grali na właściwie dowolnym urządzeniu – od smartfonów, przez pecety (w tym rzeczy przeglądarkowe), na konsolach kończąc.

Połowa Polaków gra

Pełna wersja raportu dostępna jest na stronach SPIDOR-u (Stowarzyszenia Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego). Najważniejsze wnioski:

 • 44% graczy to kobiety, a 56% mężczyźni;
 • gry online są najbardziej popularną formą elektronicznej rozrywki (43% ankietowanych);

Za starzy na granie

 1. Nie jestem zainteresowany grami – 52%
 2. Nie mam na nie czasu – 42%
 3. Wybieram inne hobby – 38%
 4. Nie mam w domu sprzętu do grania – 17%
 5. Jestem za stara/stary – 12%

Po zsumowaniu procentów wysnuwam odważną teorię, że można było zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź. O ile ludzie udzielający pierwszej odpowiedzi z pewnością kierowali się jakąś logiką („nie gram, bo nie jestem zainteresowany grami” – do mnie to przemawia), to zastanawia mnie punkt piąty. A więc wciąż panuje w naszym kraju przekonanie, że w pewnym wieku już nie wypada. A może ktoś, kto do tej pory nie próbował, boi się, że już nie da rady się nauczyć? Myślicie, że słusznie? Ja na emeryturze chciałem się w końcu wkręcić w World of Warcraft.

Konsole i smartfony daleko w tyle

 1. Laptop – 40%
 2. PC – 29%
 3. Smartfon z Androidem – 7%
 4. PlayStation 3 – 5%
 5. Xbox 360 – 4%

"Xbox przegrał" - ucieszyłby się pewnie uczestnik jednej z konsolowych wojen. Trzeba przyznać, że przewaga laptopów i stacjonarnych pecetów nad sprzętami Microsoftu i Sony jest miażdżąca.

A Wy na czym gracie?

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)