Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat

Jazda rowerem po polskich ulicach bywa niekiedy sportem ekstremalnym. Okazuje się jednak, że to właśnie w naszym kraju powstało rozwiązanie, którego mogą pozazdrościć rowerzyści z całego świata.

Polak potrafi! Ścieżka rowerowa zbudowana pod Lidzbarkiem Warmińskim zachwyciła świat
Łukasz Michalik

09.10.2016 | aktual.: 10.03.2022 09:14

Jak udoskonalić drogę?

Jak będą wyglądały drogi przyszłości? Projektanci i wizjonerzy z całego świata przedstawiają co jakiś czas różne propozycje, dzięki którym zarówno kierowcy samochodów, jak piesi i rowerzyści, mają przemieszczać się sprawniej i bezpieczniej.

Przykładem takiej innowacji jest choćby zaprojektowana przez Studio Roosegaarde, holenderska droga ze świecącymi znakami poziomymi. Jej oznaczenia świecą w nocy, a w przyszłości – dzięki zastosowaniu substancji zmieniających swoje właściwości pod wpływem temperatury – droga ma samodzielnie ostrzegać podróżujących np. przed możliwym oblodzeniem.

Obraz

Okazuje się, że równie ciekawe pomysły są realizowane również w Polsce i – co ciekawe – mają w pierwszej kolejności ułatwić życie nie kierowcom samochodów, ale pieszym i cyklistom.

Polska ścieżka rowerowa

Media na całym świecie z uznaniem opisują eksperymentalny odcinek ścieżki rowerowej, otwarty niedawno w Polsce. Pod Lidzbarkiem Warmińskim powstała niezwykła droga dla rowerów. Co w niej wyjątkowego?

Otwarto pierwszą w Polsce świecącą ścieżkę rowerową

Sekretem jest pokrywająca ją, fosforyzująca substancja, która po naświetleniu przez promienie słoneczne świeci w nocy, dzięki czemu trasa rowerowa jest po zmroku doskonale widoczna i bezpieczna, a to wszystko bez potrzeby stosowania zewnętrznego, dodatkowego oświetlenia.

Opracowana przez firmę TPA z Pruszkowa nawierzchnia w dzień wyróżnia się przyjemnym dla oka, niebieskim kolorem, a w nocy może świecić nawet do 10 godzin. Już 20-30 minut ekspozycji na światło słoneczne wystarczy, by rozświetlać mrok przez 6-8 godzin, a twórcy nowatorskiej nawierzchni oceniają, że zachowa ona swoje właściwości nawet przez 20 lat.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)
© Gadżetomania
·

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się  tutaj.